Victorii clare pentru Axiopolis și SSC Farul

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a, etapa a 3-a

Sport 10 Septembrie 2017 / 15:46 1110 accesări

Claudiu Dragu (numărul 92) a marcat de două ori pentru SSC Farul Constanța în meciul disputat sâmbătă la Techirghiol

Vineri și sâmbătă a avut loc etapa a treia din Liga a 3-a la fotbal, Seria a 2-a, în care ambele formații din județul Constanța au obținut victorii la două goluri diferență. Axiopolis Sport Cernavodă și-a păstrat locul al doilea al clasamentului, cu punctaj maxim, după ce a învins-o în deplasare pe Victoria Traian cu 2-0, prin golurile marcate de Marius Fotescu (minutul 40) și de Ciprian Loloț (minutul 70).

„Am ratat incredibil în acest meci, pe care unii dintre jucători noștri l-au luat cam la mișto! 7-8 ocazii ratate în prima repriză și un gol chinuit abia în minutul 40. În repriza a doua la fel: multe ratări, iar golul nostru a picat la o greșeală a portarului, care a vrut să degajeze, mingea l-a lovit pe jucătorul nostru și a intrat în poartă! Victoria Traian nu este o echipă rea, dar nu joacă pe propriul ei teren, nu are propriii spectatorii. Ei joacă, dar se vede că nu au experiență. Iar noi trebuie să ne schimbăm mentalitatea, pentru că am dominat meciul cap-coadă și trebuia să marcăm mai multe goluri. Acum ne așteaptă două meciuri mai grele, acasă cu FCSB II și la Techirghiol, cu SSC Farul. Depinde numai de noi ce rezultate vom înregistra”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Au jucat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Nanu - Loloț, Daniel Zaharia, Andreescu, L. Gheorghe - E. Abibula, Al. Vieru - Beșleagă (62 G. Rusu), Fotescu (72 I. Gheorghe), Mihalache (74 C. V. Hristu) - N. Moise (57 Husein). Rezerve neutilizate: Al. Pantaze, M. Al. Hristu, Vlăescu, Crețu. Răvoiu a fost învoit, iar portarul Puia a efectuat a doua etapă de suspendare din totalul de trei primite de la Comisia de Disciplină, care l-a și amendat cu 2.200 de lei.

ȘI SSC FARUL ESTE NEÎNVINSĂ DUPĂ TREI ETAPE

Tot sâmbătă, dar pe stadionul din Techirghiol, SSC Farul Constanța a dispus de Agricola Borcea cu 3-1, după un meci pe care l-a controlat cu autoritate. Prima repriză a fost la discreția gazdelor, care au punctat prin Al. Grigoraș (minutul 5) și Claudiu Dragu (minutele 7 și 44), rezolvând partida până la pauză. Repriza secundă s-a jucat doar pentru că... așa prevede regulamentul jocului de fotbal! SSC Farul a încercat să mai înscrie, dar fără succes, cu toate că oaspeții au jucat în 10 din minutul 77, când Wincentovicz a fost eliminat pentru două cartonașe galbene. Bumbac, jucător care în sezonul trecut a pus și el umărul la promovarea Farului, a stabilit scorul final în minutul 90, cu un șut pe jos de la circa 25 de metri.

„Sunt mulțumit de rezultatele înregistrate până acum, dar astăzi jocul m-a dezamăgit total. E adevărat și că nu suntem încă puși la punct cu pregătirea și se pare că nu am reușit să ne revenim la doar trei zile după efortul destul de mare depus miercuri, cu Slobozia, o echipă mult mai puternică. Azi, după o primă repriză acceptabilă, a urmat o repriză a doua execrabilă, de coșmar pentru mine. Cred că de când s-a înființat Farul nu a jucat așa de slab! Se pare că suntem o echipă mică, iar jucătorii trebuie educați să trateze fiecare partidă cu maximă seriozitate, din minutul 1 până la final, indiferent cum se numește adversarul. E inadmisibil să joci în superioritate numerică și să primești gol. Sunt jucători care s-au crezut poate deja promovați în Liga a 2-a și lucrul acesta m-a deranjat foarte mult. Trebuie să se respecte în primul rând pe ei, apoi fotbalul și pe cei care vin în tribune ca să-i urmărească. Sincer vă spun, nu sunt deloc bucuros după această victorie. Rezultatul e bun, dar jocul a fost penibil. Pentru mine nu sunt importante doar punctele, ci și modul în care îi educi pe jucători pentru a putea face performanță mai departe”, a declarat Petre Grigoraș, antrenor principal la SSC Farul.

Au evoluat pentru SSC Farul Constanța (antrenor Petre Grigoraș): Gurău - Juncănaru, Agache, Botea, Vîntu - Nițescu (70 Androne), Iani - Al. Grigoraș (52 Konyeha), R. Stănescu (56 I. Florea), Milea (25 Șicu) - Dragu.

Celelalte rezultate ale etapei: CSM Olimpia Rîmnicu Sărat - FC Voluntari II 2-1; Delta Dobrogea Tulcea - Sportul Chiscani 4-1; AFC Progresul 1944 Spartac - Unirea Slobozia 4-1; Metalul Buzău - CSM Oltenița 1-0; Înainte Modelu - FCSB II 1-3.

În clasament conduc AFC Progresul 1944 Spartac și Axiopolis Cernavodă, ambele cu câte 9 puncte, departajate de golaveraj. Bucureștenii au 14-5, iar constănțenii 8-3. SSC Farul ocupă locul 4, cu 7 puncte și golaveraj 7-3. Tot 7 puncte mai au FCSB II (13-3) și Metalul Buzău (2-0).