Victorii după evoluţii oscilante pentru CV 2004 Tomis

Volei (f) / Reacţii după meciurile CV 2004 Tomis - SCM U. Craiova

Sport 27 Martie 2012 / 00:00 463 accesări

CV 2004 Tomis Constanţa a reuşit să depăşească fără prea multe emoţii primul tur din play-off-ul Diviziei A1 la volei feminin şi s-a calificat în semifinalele campionatului. Voleibalistele constănţene au câştigat cu 3:0 ambele meciuri cu SCM U. Craiova, desfăşurate vineri şi sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, şi au trecut mai departe cu scorul general de 2-0 (s-a jucat în sistemul “cel mai bun din trei partide”).

Deşi nu a pierdut vreun set în faţa oltencelor, formaţia de pe Litoral nu a reuşit evoluţii prea bune în aceste partide, însă valoarea individuală a jucătoarelor şi-a spus cuvântul pe finalurile de set mai echilibrate. „Numai câteva greşeli comise de echipa din Craiova pe final de set ne-au permis să câştigăm ambele meciuri cu 3:0. Primul set de vineri şi primele două seturi de sâmbătă au fost foarte strânse. Este normal ca după o înfrângere precum cea de la Istanbul (n.r. - 0:3 cu Galatasaray, în semifinala Cupei CEV) să apară o perioadă de cădere a echipei. A fost o mare ambiţie din partea fetelor să se califice în finală, nu au reuşit, iar acum le-a fost greu să se motiveze în faţa unei echipe precum Craiova, cu scuzele de rigoare, pentru că veneau după jocuri cu mare miză cum au fost cele din Liga Campionilor şi din Cupa CEV. Nu sunt de acord cu asemenea atitudine, mă deranjează mult, dar există multe probleme în afara terenului, pe care dacă nu le vom depăşi ne va fi foarte greu în semifinală. Mai ales că aceste semifinale vin foarte repede. Miercuri şi joi avem deja primele partide”, a declarat antrenorul principal Darko Zakoc. „Scorul arată că meciurile ar fi fost uşoare, însă pe teren nu ne-a fost deloc uşor. Nu am jucat la nivelul nostru maxim, dar ne bucurăm că am evoluat acasă şi că ne-am calificat după numai două meciuri, astfel că avem mai mult timp pentru a pregăti partidele cu Dinamo. Sper ca în acele meciuri nivelul nostru de joc să fie mai bun”, a spus extrema Jovana Vesovic.

MIERCURI ŞI JOI, PRIMELE MECIURI DIN SEMIFINALA CU DINAMO. CV 2004 Tomis Constanţa va întâlni în semifinale pe Dinamo Bucureşti, care a eliminat în primul tur pe Unic Piatra Neamţ cu scorul general de 2-0. Primele două partide vor avea loc în Sala Sporturilor din Constanţa, miercuri şi joi, de la ora 19.00. Următoarele două meciuri se dispută la Bucureşti, pe 3 şi 4 aprilie (al patrulea joc dacă va fi necesar), iar ultimul tot la Constanţa, pe 7 aprilie, dacă va mai fi necesar.

În cealaltă semifinală din turneul locurilor 1-4 (se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci partide”), scorul general a devenit 1-1. Ştiinţa Bacău, după ce a pierdut cu 2:3 prima partidă jucată pe teren propriu cu CSM Bucureşti, a reuşit să se impună, ieri, în meciul al doilea, scor 3:0 (26:24, 25:22, 25:14). Următoarele două jocuri se vor disputa la Bucureşti, sâmbătă şi duminică.