Victorii pe linie pentru Sebastian Gima

Tenis de câmp / Selecţia Naţională de Toamnă

Sport 24 Octombrie 2013 / 00:00 757 accesări

Tenismanul constănţean Sebastian Gima a obţinut victorii pe linie, fără să piardă vreun set, la Selecţia Naţională de Toamnă rezervată juniorilor de 11 ani, competiţie organizată de Federaţia Română de Tenis (FRT) la Centrul Naţional de Tenis de la Bucureşti. Competiţia care s-a încheiat marţi reprezintă unul dintre criteriile de departajare ale sportivilor participanţi la turneele de obiectiv ale FRT pentru categoria de vârstă 12 ani pe anul 2014, Cupa Europeană de Iarnă - “Winter Cups”. Sportivul legitimat la LPS “Nicolae Rotaru” a trecut fără probleme de turul preliminar, după ce s-a impus în faţa lui Mihai Stănescu (CS Heveco Ploieşti), cu 6-0, 6-1. Repartizat în Grupa A, elevul antrenorului Daniel Dragu s-a calificat în semifinale după ce a câştigat clar grupa, acumulând trei victorii, 6-0, 6-0 cu Andrei Andrei (CSS 2 Bucureşti), 6-1, 6-4 cu Ionel Nicholas (Al Body Bucureşti) şi 6-1, 6-1 cu Bogdan Manole (SCM Bacău). În semifinale, Sebastian Gima l-a depăşit clar pe Răzvan Olaru (SCM Bacău), cu 6-2, 6-2, iar în finală a triumfat în disputa cu Radu Papoe (CS Târgovişte), cu 6-1, 6-3. Victoria îi întăreşte constănţeanului poziţia de lider în clasamentul naţional la categoria sa de vârstă şi îi garantează un loc în lotul naţional care va lua startul la Cupa Europeană de Iarnă - “Winter Cups” de anul viitor.