Victorii pentru Atletico Madrid şi Real Madrid în etapa a 23-a din LaLiga

18 Februarie 2017 / 20:47 478 accesări

Atletico Madrid a câştigat, sâmbătă, meciul din deplasare cu Sporting Gijon, scor 4-1, iar Real Madrid a trecut pe teren propriu de Espanyol, scor 2-0, în etapa a 23-a din campionatul Spaniei.

La Gijon, Carrasco a deschis scorul pentru Atletico în minutul 46, dar Alvarez a egalat după trei minute. Apoi, partida a intrat sub sfera echilibrului, dar Diego Simeone a fost inspirat cu introducerea lui Gameiro în minutul 62. Atacantul francez a reuşit un hat-trick, în minutele 80, 81 şi 85.

În urma acestor goluri, Gameiro (29 de ani) a devenit cel mai rapid marcator de hat-trick din campionatul spaniol (4 minute şi 45 de secunde), depăşind cu o secundă recordul deţinut de David Villa, care a înscris pentru Barcelona împotriva celor de la Athletic Bilbao în 2006.

Gijon: Cuellar - Castellano, Mere, Amorebieta, Canella - Alvarez, Vesga - Pereira, Gomez (Cop 84'), Burgui (Rodriguez 87') - Traore (C. Castro 76'). Antrenor: Joan Francesc Ferrer Sicilia "Rubi".

Atletico: Moya - Vrsaljko, Savic, Lucas, Filipe Luis - Correa (Gameiro 62'), Gabi, Koke - Carrasco (Thomas 68'), Griezmann, Torres (Niguez 62'). Antrenor: Diego Simeone.

În urma acestui rezultat, Gijon se află pe locul 18 în clasament, cu 16 puncte, în timp ce Atletico ocupă poziţia a patra, cu 45 de puncte, după Real Madrid, Barcelona şi Sevilla. În etapa următoare, Atletico Madrid va primi vizita Barcelonei.

Pe arena Santiago Bernabeu, în faţa a peste 75.000 de spectatori, Real Madrid a câştigat graţie reuşitelor lui Alvaro Morata (33') şi Gareth Bale (83'). Bale a revenit pe teren după o absenţă de aproape trei luni.

Real Madrid: Casilla - Carvajal, Pepe, Varane, Nacho (Marcelo 81') - Isco, Kroos, Kovacic (Casemiro 61') - Lucas, Morata (Bale 71'), Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Espanyol: Diego Lopez - Reyes, David Lopez, Duarte, Caricol - Fuego, Diop - Reyes (Perez 46'), Jurado (Vasquez 82'), Piatti - Moreno. Antrenor: Quique Flores.

Real Madrid are o serie de opt victorii consecutive pe teren propriu în campionat şi este liderul ierarhiei LaLiga, cu 52 de puncte şi două meciuri restante. Madrilenii au un avans de patru puncte faţă de rivala FC Barcelona, care va juca duminică, în faţa propriilor suporteri, cu Leganes. De cealaltă parte, Espanyol se află pe poziţia a noua a clasamentului, cu 32 de puncte.