Victorii pentru Buzărnescu şi Copil

Tenis de câmp

Sport 26 Iunie 2018 / 20:08 720 accesări
Mihaela Buzărnescu o va întâlni în optimi la Eastbourne pe Jelena Ostapenko

Mihaela Buzărnescu (locul 28 WTA) s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier de la Eastbourne, dotat cu premii în valoare de 852.564 de dolari. Buzărnescu s-a impus cu scorul de 3-6, 7-6 (7/5), 6-3 ]n duelul cu olandeza Kiki Bertens (locul 20 WTA şi favorită numărul 12), după două ore şi 40 de minute de joc. Buzărnescu a revenit spectaculos în meci de la scorul de 3-6 şi 2-5 în al doilea set. Buzărnescu şi-a asigurat un cec în valoare de 11.140 de dolari şi 55 de puncte WTA. Pentru a ajunge în sferturi, Buzărnescu trebuie să o învingă pe letona Jelena Ostapenko (locul 12 WTA şi favorită numărul 5).

În turneul de 250 de puncte din Antalya, Marius Copil (locul 95 ATP), s-a calificat, tot marţi, în turul secund, după ce a trecut în primul tur, cu scorul de 6-4, 7-6 (7/5), de turcul Ilkel Cem (locul 247 ATP, beneficiar al unui wild card), după o oră şi 14 minute de joc. Copil şi-a asigurat un cec în valoare de 7.280 de euro şi 20 de puncte ATP. În turul al doilea, Copil îl va înfrunta pe Damir Dzumhur (Bosnia & Herţegovina, locul 30 ATP şi cap de serie numărul 2).