Victorii româneşti la Cupa “Prietenia”

Sport 02 Octombrie 2010 / 00:00 1031 accesări

Vineri, la Constanţa, a început ediţia a 10-a a Cupei “Prietenia”, turneu de fotbal rezervat echipelor de veterani din zona Balcanilor care este pentru a patra oară organizat la Constanţa, din anul 2007. În prima zi, ambele formaţii româneşti au reuşit victorii. Municipal Constanţa a dispus de Silivri, cu 5-2 (4-1), prin golurile marcate de Mihai Guliu (13, 14), Costel Carabaş (27), Gabriel Stan (38) şi Gică Fogoroş (78), respectiv Atakan Sezginer (35, 80). Au evoluat pentru Municipal (antrenor Marin Şoimu): Dinică (41 Nachiu) - Poşircă, G. Ungureanu, Arif, Weiss (41 Fogoroş) - G. Mihai (41 Stoianof), V. Diacu, St. Carabaş, Guliu (41 Covrig) - G. Stan, C. Carabaş (41 Fl. Ionescu). În al doilea meci disputat vineri, Săgeata Stejaru a învins Konya, cu 3-1 (0-0), prin golurile înscrise de George Caraman (50), Enache Pilici (53) şi Cătălin Agafiţei (62). Au evoluat pentru Săgeata (antrenor Cristache Cazacu): Alempe - M. Pilici (41 G. Caraman), Guraliuc, N. Croitoru, E. Pilici - Palade, Cocîrţă, Agafiţei, Raiciu - Ferenţi, G. Blacioti. S-au jucat două reprize a câte 40 de minute. Iată programul meciurilor de sâmbătă - ora 13.00: Săgeata - Silivri, ora 15.30: Municipal - Konya (se joacă pe stadionul de rugby “Mihai Naca”). Organizatorii au programat duminică după-amiază, pe stadionul “FC Farul”, un meci amical România - Turcia (cu jucători din toate echipele).