Victory 77 a triumfat la Class 1 Romanian Grand Prix

Sport 03 Septembrie 2007 / 00:00 666 accesări

Weekend de excepţie pentru lidera clasamentului general - Victory 77 - marea cîştigătoare a cursei din Constanţa. Pentru că - pe lîngă victoria din Class 1 Romanian Grand Prix - Victory 77 s-a ales şi cu titlul european. În plus, Victory 77 a luat o opţiune importantă în lupta pentru titlul mondial, detaşîndu-se şi mai mult faţă de urmăritoarele sale. Class 1 Romanian Grand Prix a marcat finalul primei jumătăţi a sezonului, de acum încolo lupta mutîndu-se în Orientul Mijlociu. Ultimele 4 curse ale sezonului se vor disputa în Egipt, Qatar şi Emiratele Arabe Unite (ultimele două).

Jotun 90, revelaţia „Edox Pole Position”

Sîmbătă s-a desfăşurat “Edox Pole Position”, în fapt antrenamentul cronometrat, care a stabilit grila de start pentru cursa de duminică. Pentru Class 1 Romanian Grand Prix a avut loc o schimbare în modul de desfăşurare al „Edox Pole Position”, în 90 de minute fiecare ambarcaţiune avînd dreptul la 4 tururi cronometrate, cel mai bun timp fiind luat în considerare la stabilirea grilei de start. Ca şi în precedentele trei curse s-a impus Spirit of Norway 10, care se pare că îşi va păstra titlul mondial la “Edox Pole Position”. Probabil va fi singurul trofeu pe care îl vor cîştiga anul acesta norvegienii, care au probleme serioase în curse. Revenind la antrenamentele de sîmbătă, să notăm că podiumul a fost completat de Victory 77 şi de Qatar 96. Revelaţia antrenamentelor a fost, însă, Jotun 90, care a terminat pe poziţia a patra, înaintea celor de la Qatar 95 şi Victory 7. Singura ambarcaţiune care n-a luat startul a fost Foresti & Suardi 2, care a acuzat probleme mecanice.

Victory Team pe primul şi pe... ultimul loc !

De-a lungul a 20 de tururi ale cursei de duminică, cursa constănţeană a oferit o dispută aprinsă pentru succesul final, victoria revenind celor de la... Victory 77! Startul a adus un lider surprinzător, Victory 7 preluînd conducerea în cursă. A doua barcă a team-ului Victory a condus şapte tururi, după care a fost silită să abandoneze, din cauza unei defecţiuni la una din elice. Conducerea în cursă a fost preluată de Victory 77, care n-a mai cedat şefia pînă la sfîrşit. Spre finalul cursei, Qatar 96 s-a apropiat ameninţător de lideră (mai puţin de 5 secunde), dar n-a putut trece de Victory 77. Campioana mondială en titre - Spirit of Norway 10 - a dezamăgit din nou, avînd iarăşi probleme mecanice, norvegienii nereuşind să se implice serios în lupta pentru podium. Ba chiar au trebuit să lupte din greu (au avut de ispăşit şi o penalitate) cu revelaţia cursei, barca engleză Negotiator 50. Deşi folosesc un motor cu 8 cilindri, englezii au pregătit excelent cursa şi au reuşit să depăşească bărci mai puternice, precum Foresti & Suardi 8 sau Spirit of Norway 20. Romanian Grand Prix a adus o premieră pentru acest sezon, nu mai puţin de 10 bărci fiind clasate în puncte, doar Victory 7 abandonînd! Clasamentul general din acest moment a dus la acordarea titlului european, care i-a revenit cîştigătoarei de la Constanţa - Victory 77. Punct final în Class 1 Romanian Grand Prix, următoarea cursă a sezonului fiind programată în Egipt, la El Alamein, în perioada 25-27 octombrie.