Viitorul 1998 se apropie cu paşi repezi de finală

Fotbal / Campionatul Naţional juniori C, turneu semifinal: FC VIITORUL CONSTANŢA - CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ 4-0

Sport 21 Iunie 2013 / 00:00 507 accesări

Puştii pregătiţi de Cristian Şchiopu au obţinut, ieri, la Ovidiu, o nouă victorie clară la turneul semifinal al Campionatului Naţional rezervat juniorilor C (jucători născuţi după 1 ianuarie 1998). În meciul cu Ceahlăul Piatra Neamţ, FC Viitorul Constanţa s-a impus cu 4-0 (2-0), dar rezultatul final ar fi putut fi mult mai mare. Scorul a fost deschis în min. 8 de Ianis Hagi, care a trimis mingea la încheietura barelor dintr-o lovitură liberă de la 20 m. Viitorul a continuat să atace, iar după câteva situaţii rezolvate la limită de fundaşii nemţeni, Florinel Coman a majorat diferenţa chiar în ultimul minut al primei reprize, cu un şut din marginea careului mic. Constănţenii au continuat să se joace cu ocaziile şi după pauză, Coman şi Grecu irosind cu seninătate oportunităţile avute, dar în cele din urmă tabela s-a mai modificat de două ori. Ciobanu, în min. 50, după o cursă de peste 30 m şi apoi Manole, în min. 68, de asemenea după o acţiune personală, au dus scorul mai aproape de realitate, 4-0 pentru Viitorul. Antrenorul Cristian Şchiopu a folosit următorii jucători: Dur-Bozoancă - Vlădescu, Ghiţă, Kilyen (36 Căpuşă), L. Gheorghe (46 Rusu) - Trancă, Dumitrescu - Casap (36 Grecu), I. Hagi (46 Manole), Cârnaţ (46 Ciobanu) - Coman. Într-o altă partidă disputată ieri, Dinamo Bucureşti - Oţelul Galaţi 3-1. CS Pajura Huşi a stat.

Astăzi sunt programate meciurile Oţelul Galaţi - Ceahlăul Piatra Neamţ (ora 17.00) şi CS Pajura Huşi - Dinamo Bucureşti (ora 18.45). FC Viitorul Constanţa stă. Clasament după primele trei etape: 1. FC Viitorul 9p, 2. Dinamo 6p, 3. Oţelul 3p, 4. Pajura Huşi 0p (golaveraj: 1-4), 5. Ceahlăul 0p (1-11). Câştigătoarea turneului semifinal va obţine calificarea în finala CN, programată pe 29 iunie, de la ora 20.00, la Centrul Tehnic al FRF de la Buftea.