Viitorul a câştigat amicalul cu Eolica

Fotbal / Meci amical: EOLICA BAIA - FC VIITORUL CONSTANŢA 1-2

Sport 05 Martie 2012 / 00:00 666 accesări

Sâmbătă, într-o partidă de verificare, liderul Seriei 1 a Ligii a II-a la fotbal, FC Viitorul Constanţa, a întâlnit, în deplasare, formaţia tulceană Eolica Baia, locul 6 în Seria a II-a din Liga a III-a. Partida s-a încheiat cu victoria divizionarei secunde, scor 2-1 (1-1). Viitorul a deschis scorul după numai cinci minute, atacantul Marius Jianu înscriind cu un şut la colţul lung. Acelaşi jucător a mai punctat o dată două minute mai târziu, dar reuşita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid. Viitorul a fost aproape să-şi majoreze diferenţa prin Cristocea care a trimis în bară direct din corner, însă în loc de 2-0 a fost 1-1, fostul jucător al constănţenilor, Stere Banoti, egalând cu un şut în diagonală, în min. 36. În min. 60, Alin Cârstocea a readus Viitorul în avantaj, iar până la final constănţenii şi-ar fi putut mări avantajul, dar acelaşi Cârstocea (min. 64) şi A. Chiţu (min. 77) au lovit bara.

Au evoluat - Eolica: Alexe - Ţarălungă, Tudorache, Paşcovici, Şuta - Ciobanu, Banoti, Oprea, Lupu - Boghiţoi, Drăguţ. Au mai jucat: Stere, Sandu, Dan, Bangheorghe, Zelea, Celnicu, Achim, Stan; Viitorul: Costea (46 Buzbuchi) - Păcuraru (46 L. Turcu), Iacob, Bejan (46 L. Ştefan), V. Creţu - Lazăr (87 Muscă), Onicaş (65 C. Herea), Cristocea (80 Balint) - Pantelie (46 Cârstocea), Jianu (59 Gavra), Călinţaru (59 A. Chiţu).