Viitorul a dat lovitura pe terenul campioanei en titre

Fotbal / Liga 1, etapa a 7-a: CFR CLUJ - FC VIITORUL 1-2

Sport 02 Septembrie 2018 / 20:54 931 accesări
Mihai Voduţ a fost omul decisiv pentru Viitorul în succesul de la Cluj-Napoca

Duelul ultimelor două campioane ale României, CFR Cluj şi FC Viitorul, care a avut loc duminică seară, la Cluj-Napoca, s-a încheiat cu victoria formaţiei constănţene, care a revenit incredibil în finalul partidei din etapa a 7-a a Ligii 1 la fotbal. După 0-0 la pauză, George Ţucudean, fostul atacant al Viitorului, a deschis scorul pentru gazde, cu o lovitură de cap, în minutul 54, după care a venit reuşita de senzaţie a lui Mihai Voduţ, din minutul 86, care a trimis mingea de la 40 de metri direct în plasa porţii adverse. Iar în minutul 90+1 Ianis Hagi a fructificat cu sânge rece lovitura de la 11 metri obţinută tot de Voduţ. În finalul primei reprize, Mladen a fost tras de tricou în careu de Djokovic, însă arbitrul nu a acordat penalty pentru echipa constănţeană.

Rezultat final: CFR - Viitorul 1-2 (Ţucudean 54 / Voduţ 86, I. Hagi 90+1-pen.).

Au evoluat următoarele formaţii - CFR (antrenor Antonio Conceicao): CFR Cluj: Fernandez - Peteleu (57 Cr. Manea), Vinicius, A. Mureşan, Camora (cpt.) - Djokovic, Males, Al. Ioniţă II (46 Tambe) - Mailat (65 V. Costache), Ţucudean, Al. Păun; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Mladen, Ţîru, Luchin, De Nooijer - Vl. Achim (67 Voduţ), T. Băluţă, Vînă - I. Hagi (cpt.), Drăguş (79 Houri), Măţan (56 A. Ciobanu). Cartonaşe galbene: Males / I. Hagi. Meciul a fost arbitrat la centru de Ovidiu Haţegan.

Clasament: 1. FCSB 13p (golaveraj: 16-6), 2. CFR 12p (9-6), 3. U. Craiova 11p (14-6), 4. Astra 11p (8-4), 5. Sepsi 11p (6-4), 6. Gaz Metan 11p (8-9), 7. FC VIITORUL 10p (8-8), 8. Dinamo 10p (11-14), 9. Dunărea 9p (6-6), 10. FC Botoşani 7p (7-6), 11. FC Hermannstadt 7p (7-8), 12. Chiajna 7p (6-8), 13. Poli Iaşi 5p (3-11), 14. Voluntari 2p (4-16).