Viitorul a încheiat cu o victorie cantonamentul de la Belek

Fotbal

Sport 25 Ianuarie 2018 / 20:44 863 accesări
Mijlocaşul Alexandru Cicâldău (echipament alb) a deschis scorul pentru Viitorul în partida cu Jagiellonia

Ultima partidă de verificare susţinută de Viitorul în Turcia a avut loc joi seară, în cantonamentul din Antalya de la Belek. Campioana en titre a României a înfruntat echipa poloneză Jagiellonia, aflată pe locul 4 în campionat, la două puncte distanţă de prima poziție. A fost cel mai bun joc al Viitorului din acest stagiu de pregătire, iar jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi s-au impus cu scorul de 2-0 (1-0), la capătul un meci pe care l-au dominat categoric. Viitorul a deschis scorul în minutul 6, prin Cicâldău, care a marcat cu un șut din interiorul careului după o pasă a lui Vînă. Ianis Hagi a fost aproape de gol în minutul 52, însă șutul său a fost respins în corner. Căpitanul Viitorului a marcat al doilea gol al formaţiei constănţene în minutul 61, cu un șut de la 8 metri, puțin lateral. Ar fi putut fi chiar 3-0 în minutul 72, dar mingea lobată de Cristi Ganea a fost respinsă in extremis de un fundaș.

Au evoluat următoarele echipe - FC Viitorul (manager Gheorghe Hagi): Tordai (46 Cojocaru) - Căpușă (81 Ghiță), Mladen, Hodorogea (81 Țîru), Cr. Ganea (87 Pop) - Cicâldău, Băluță (81 De Nooijer), Vînă (81 Casap) - Lima (46 Mățan), Chițu (81 Voduț), Ianis Hagi (81 Drăguș, 87 Alexi Pitu); Jagiellonia (antrenor Ireneusz Mamrot): Pawelek - Wojcicki, Runje, Mitrovic, Guilherme - Szymonowicz, Romanchuk, Swiderski - Frankowski, Pospisil, Sekulski. Au mai intrat: Wasiluk, Lazarevic, Kwiecien, Grzyb, Sheridan, Burliga, Bida, Nawrocki.

Rezultatele celorlalte meciuri disputate de FC Viitorul în cantonamentul din Antalya: 0-2 cu Galatasaray Istanbul, 1-1 (Gavra) cu Skenderbeu, 1-1 (Ianis Hagi) cu Grasshoppers Zurich, 4-2 (Drăguș 2, Gavra, Alexi Pitu) cu Luch Vladivostok, 1-1 (Gavra) cu FK Kapaz, 1-1 (Mailson Lima) cu FC Rostov şi 2-1 (Gavra, Alexi Pitu) cu Cernomorets Odessa.

FC Viitorul va susţine săptămâna viitoare, vineri, 2 februarie, de la ora 20.45, pe teren propriu, în etapa a 23-a din Liga 1, primul joc oficial din 2018, urmând să întâlnească pe Astra Giurgiu.