Viitorul a îngenuncheat-o şi pe Dinamo

Fotbal / Liga 1, etapa a 17-a: FC VIITORUL - DINAMO BUCUREŞTI 4-1

Sport 02 Decembrie 2018 / 00:44 522 accesări
Jucătorii Viitorului au obţinut în ultimele cinci etape patru victorii şi o remiză

FC Viitorul a reuşit primul succes pe teren propriu în istoria confruntărilor cu Dinamo, depăşind echipa bucureşteană, sâmbătă seară, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, cu scorul de 4-1, la pauză 2-1. Partida din etapa a 17-a a Ligii 1 la fotbal a fost una controlată de fotbaliştii antrenaţi de Gheorghe Hagi, care au impus ritmul jocului, jucând din minutul 32 şi cu un om în plus după eliminarea lui Vlad Olteanu. Omul meciului a fost Ianis Hagi, autorul unei duble, căpitanul Viitorului contribuind din plin şi la primul gol, iar în final a obţinut şi un penalty.

Golurile Viitorului au fost reușite de Denis Drăguș, în minutul 4 (reluare din careul mic, după ce Penedo a respins cu greu, în transversală, mingea şutată de Ianis Hagi din colţul careului mare), Ianis Hagi, în minutul 37 (șut superb din lovitură liberă de la 20 de metri), Vlad Achim, în minutul 76 (șut la colțul lung din colţul careului de 6 metri, după o pasă a lui Măţan), şi Ianis Hagi, în minutul 90 (după o pasă a lui Houri. Pentru Dinamo a înscris Montini, în minutul 13. În minutul 90+3, Penedo a apărat lovitura de la 11 metri executată de Alexandru Mățan.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - R. Boboc, Mladen (68 A. Ciobanu), Ghiță, De Nooijer - Vl. Achim, Artean, Vînă - I. Hagi (cpt.), Voduț (54 Mățan), Drăguș (74 Houri); Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Penedo - Sorescu, Ciobotariu, Katsikas, Vl. Olteanu - Hanca (cpt.), Atmane, Cooper (59 Pesic), Salomao - D. Popa (38 R. Grigore), Montini (76 Neicuțescu). Cartonașe galbene: Mladen, Mățan / Vl. Olteanu 2, Cooper, Katsikas. Cartonaș roșu: Vl. Olteanu (minutul 32). Meciul a fost arbitrat la centru de Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca).

„Am fost destul de circumspect înaintea partidei. Nu am crezut că echipa poate să joace atât de bine. Cred că Viitorul a făcut un meci mare, împotriva unui adversar puternic. Sunt fericit. Să câştigi cu Dinamo în maniera asta... Cred că Viitorul a avut merite. Strategia noastră e să devenim cei mai buni. Viitorul are personalitate. Noi producem fotbal” - Gheorghe Hagi, manager tehnic FC Viitorul.

În etapa viitoare, FC Viitorul va întâlni, în deplasare, miercuri, 5 decembrie, de la ora 17.30, pe Gaz Metan Mediaș.

Alte rezultate din etapa a 17-a - vineri: CSM Politehnica Iaşi - Sepsi Sf. Gheorghe 1-1 (Flores 21 / Vaşvari 9), CFR Cluj - FC Voluntari 5-0 (Ţucudean 26, 56, 62, Cr. Manea 84, V. Costache 89); sâmbătă: FC Hermannstadt - Concordia Chiajna 2-1 (P. Petrescu 4, Dandea 27 / Batin 45-pen.).

Programul celorlalte partide - duminică, ora 17.00: Universitatea Craiova - Dunărea Călăraşi, ora 20.00: FCSB - Gaz Metan Mediaş; luni, ora 20.00: Astra Giurgiu - FC Botoşani. Întâlnirile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look TV.

Clasament: 1. CFR 36p (golaveraj: 27-10), 2. FC VIITORUL 32p (23-17), 3. FCSB 31p (31-16), 4. U. Craiova 26p (28-14), 5. Gaz Metan 26p (18-18), 6. Sepsi 24p (19-16), 7. Hermannstadt 21p (18-19), 8. Astra 20p (17-15), 9. FC Botoşani 19p (21-24), 10. Dinamo 18p (17-26), 11. Poli Iaşi 18p (15-26), 12. Dunărea 17p (12-15), 12. Chiajna 17p (11-22), 14. Voluntari 8p (15-33).