Viitorul a învins campioana

Fotbal / Liga 1, etapa a 12-a: CFR CLUJ - FC VIITORUL CONSTANŢA 0-1

Sport 19 Octombrie 2012 / 00:00 1101 accesări

Promovată în premieră în Liga 1 la fotbal în această vară, la doar trei ani de la înfiinţare, Viitorul Constanţa a obţinut, aseară, cea mai importantă victorie din scurta sa istorie, impunându-se la limită, scor 1-0, în fieful campioanei CFR Cluj, în etapa a 12-a. Curajos şi inspirat, antrenorul Cătălin Anghel a trimis în formula de start patru jucători aflaţi la vârsta majoratului, Buzbuchi, Bălaşa, Vaştag şi Iancu. Constănţenii au început cu mult tupeu şi Chiţu i-a speriat pe fundaşii clujeni prin două incursiuni rapide, rămase însă fără rezultat pe tabela de marcaj. Campionii au încercat să echilibreze disputa, iar debutantul Buzbuchi a scos cu piciorul mingea trimisă cu capul de Kapetanos. Replica oaspeţilor a venit prompt prin acelaşi Chiţu, care l-a lansat perfect pe Iancu, şi decarul Viitorului a deschis scorul, în min. 20, după ce l-a driblat pe Felgueiras şi a trimis în poarta goală. Patru minute mai târziu, Dică a fost la un pas să dubleze avantajul, dar şutul său din lovitură liberă de la 16 m a fost blocat la vinclu de goalkeeperul portughez. Seria marilor ocazii a continuat la ambele porţi. Mai întâi, Buzbuchi a respins incredibil la lovitura de cap a lui Maftei, apoi Chiţu, scăpat singur după combinaţia cu Alibec, a tras aiurea din marginea careului. Acelaşi Buzbuchi a fost eroul constănţenilor la faza din min. 37, respingând cu piciorul la şutul lui Luis Alberto, din 8 m. Cu cinci minute înainte de final, centralul Marius Avram a închis ochii la cotul aplicat de Mureşan lui Dică şi nu i-a acordat nici măcar cartonaş galben mijlocaşului clujean. Prima repriză s-a închis cu o nouă mare ocazie pentru formaţia de pe litoral, dar Iancu a trimis mult peste poarta din marginea careului mare.

APĂRARE EROICĂ. La reluare, Viitorul nu a mai făcut greşeala din partida cu Petrolul şi nu s-a retras în apărare, iar Lazăr l-a întrebuinţat serios pe Felgueiras cu un şut la colţul scurt. Echilibrul s-a rupt însă în min. 60, când Dică l-a faultat dur pe Cadu la mijlocul terenului şi a văzut cartonaşul roşu. Clujenii s-au aruncat în ofensivă, dar Buzbuchi s-a opus din nou la şuturile lui Mureşan şi Cadu. Mai mult, Alibec a creat panică în defensiva gazdelor, după ce a driblat patru adversari, însă şutul său a ocolit poarta apărată de Felgueiras. Finalul a fost dramatic, constănţenii s-au apărat eroic, iar Buzbuchi a ieşit din nou la rampă, respingând cu piciorul la şutul lui Kapetanos.

Au evoluat - CFR (antrenor Ioan Andone): Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Maftei, Camora - Mureşan, L. Alberto (64 Bjelanovici) - Sougou (11 Hora), D. Valente (57 Sepsi), Bastos - Kapetanos; FC Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Buzbuchi - Bălaşa, Fl. Bejan, I. Larie, A. Toşca (68 Puţanu) - Lazăr, Vaştag - G. Iancu (75 Benzar), N. Dică, A. Chiţu (80 Cl. Herea) - D. Alibec. Au arbitrat: Marius Avram (Bucureşti) - Eugen Gheorghe (Suceava) şi Ciprian Danşa (Oradea). Cartonaşe galbene: Diogo Valente, Sepsi, Bastos, Camora, Kapetanos, Bjelanovic / Alibec, Bejan, Buzbuchi. Cartonaş roşu: N. Dică (min. 60). Marcator: G. Iancu 20.

DECLARAŢII LA FINAL. „Jucătorii noştri au calitate. Avem o echipă tânără dar cu jucători de caracter. Încercăm să avem o posesie foarte bună şi să fim la controlul jocului. CFR-ul a pus presiune, dar noi am reuşit să închidem foarte bine culoarele şi să ne apărăm foarte bine”, a declarat Cătălin Anghel. „Aceşti copii au demonstrat că merită victoria. Le-am zis înainte de meci să aibă încredere în ei şi tupeu şi au arătat ce pot. Creştem frumos. Băieţii au fost impresionanţi, mai ales în ultimele 30 de minute, când am evoluat cu un jucător în minus”, a spus Gică Hagi.