Viitorul a jucat doar o repriză cu Mordovia Saransk

Fotbal / Liga 1

Sport 02 Iulie 2013 / 00:00 748 accesări

Primul meci de verificare al celor de la FC Viitorul Constanţa, programat ieri, în cantonamentul din Turcia, s-a încheiat după doar 45 de minute. Ploaia torenţială a împiedicat reluarea meciului de la Bolu, dintre FC Viitorul Constanţa şi echipa rusă Mordovia Saransk, fosta formaţie antrenată de Dorinel Munteanu. În aceste condiţii, mulţi dintre jucătorii pe care antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel, ar fi dorit să-i vadă la lucru nu au mai putut intra. Scorul înregistrat după cele 45 de minute a fost egal, 1-1, ruşii deschizând scorul în debutul partidei, min. 2, în timp ce constănţenii au egalat în min. 21, prin atacantul Vlad Rusu. Pentru Viitorul au evoluat următorii jucători: Vâtcă - Bejan, Larie, Mitrea, Toşca - Benzar, Năstăsie - Lazăr, N. Dică, Cârstocea - Vl. Rusu. Următoarea partidă de verificare a Viitorului în Turcia va avea loc pe 4 iulie, cu Al Shoalah (Arabia Saudită, locul 9 în prima ligă).

ÎNCĂ UN TRANSFER. Viitorul l-a transferat şi pe fundaşul Bogdan Mitrea, ultima oară la CSMS Iaşi. În vârstă de 26 de ani, Mitrea a evoluat în 19 partide în Liga 1 în sezonul trecut, având şi un gol marcat. Acesta a debutat în tricoul Viitorului chiar în meciul de ieri, cu Mordovia Saransk. Tot în Turcia au ajuns duminică seară şi alţi 13 jucători, 11 juniori dintre cei care au câştigat campionatul naţional la categoriile 1994 şi 1996 (Bălaşa, Ţîru, Puţanu, Mitache, Nikolov, Fl. Tănase, I. Mitriţă, Vînă, Târnovan, Hodorogea şi R. Marin), precum şi brazilienii Thiago Luiz Moreira de Araujo (fundaş dreapta) şi Marcelina Emerson (mijlocaş central), care au trecut vizita medicală efectuată la Constanţa.