Viitorul a remizat în primul amical al anului

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 19 Ianuarie 2012 / 00:00 636 accesări

Liderul Seriei 1 a Ligii a II-a la fotbal, FC Viitorul Constanţa, a disputat, ieri, pe unul din terenurile Bazei Sportive a Academiei Hagi, primul joc de verificare din acest an. Viitorul a întâlnit liderul Seriei a 2-a din Liga a III-a, Unirea Slobozia, cele două formaţii terminând la egalitate, scor 1-1 (0-0), un meci în care şi-au împărţit ocaziile clare de gol. Antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel, a încercat un nou sistem de joc în acest meci, aşezându-şi elevii într-un 4-2-3-1, dar care nu a dat satisfacţia dorită. Viitorul a deschis scorul în min. 82, prin Benzar, egalitatea survenind cu trei minute înainte de final, şutul lui V. Stanciu fiind deviat în proprie poartă de Bălaşa.

„Un prim meci de pregătire după zece zile de antrenamente duble, foarte grele, iar acest lucru cred că s-a văzut, jucătorii acuzând o stare de oboseală. Nu am avut, din păcate, o evoluţie bună, am făcut un joc slab şi sperăm ca în continuare să punem la punct ultimele detalii. În privinţa sistemului, încercăm să punem în practică ceea ce lucrăm la antrenamente. De data aceasta nu ne-a ieşit, dar avem timp să punem lucrurile la punct“, a declarat Anghel. Pentru Viitorul au evoluat - repriza I: Bolboaşă - Păcuraru (31 Ninu), Larie, Bejan, Turcu - Lazăr, Onicaş - A. Chiţu, Cristocea, Vînă - Rusu; repriza a II-a: Buzbuchi (70 Şerban) - Ninu (70 Bălaşa), Puţanu, L. Ştefan, Mitache - Benzar, Iacob - Târnovan, Iancu, Enache - Gavra. De remarcat că pentru Viitorul a evoluat şi Alexandru Iacob, fostul fundaş de la Steaua Bucureşti şi Oţelul Galaţi, acesta fiind foarte aproape de a semna un contract cu formaţia constănţeană. Un alt jucător care se va alătura Viitorului este Claudiu Herea, fratele mijlocaşului Ovidiu Herea, de la Rapid. La partidă au asistat Gheorghe Hagi, Paul Peniu (preşedintele Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi”), Neculai Tănasă (preşedintele Callatis Mangalia) şi antrenorul principal al celor de la Săgeata Năvodari, Constantin Gache. FC Viitorul va pleca mâine, în Antalya, în primul stagiu de pregătire din această iarnă.