Viitorul a remizat în primul amical din Antalya

Sport 01 Februarie 2011 / 00:00 589 accesări

Viitorul Constanţa a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), prima partidă de verificare disputată ieri, în Antalaya (Turcia), împotriva echipei secunde a formaţiei ruse Terek Groznîi. După o primă repriză fără faze deosebite la cele două porţi, repriza secundă a fost mult mai animată, Viitorul controlând jocul în mare parte, însă la final nu a putut obţine decât un rezultat de egalitate. Scorul a fost deschis de ruşi, în min. 75, după o nesincronizare între fundaşul Tudorache şi portarul Buzbuchi, însă replica constănţenilor a venit prompt, patru minute mai târziu, când juniorul Iancu a înscris cu un şut la colţul lung expediat din marginea careului de 16 m. Ca şi Viitorul, formaţia rusă a avut în componenţă jucători cu vârste cuprinse între 17-22 ani. Iată şi echipa aliniată de antrenorii constănţeni Cătălin Anghel şi Norbert Niţă - repriza I: Popa - Rusu, Larie, Ninu, Chirilă - Cârstocea, Benzar, Cristocea - Lupu, Sandu, Chiţu (40 Pantelie); repriza a II-a: Buzbuchi - Călin, Tudorache, Păcuraru, Bică - Banoti, Ştefănescu, Iancu - Pantelie (77 Dan), Hertu, Sin. Nu au putut evolua Nazîru (a făcut antrenament separat, în recuperare după o problemă la aductori) şi Cureteu (a fost menajat având o uşoară contractură musculară). Astăzi, de la ora 15.00, FC Viitorul va întâlni echipa germană VfB Auerbach (locul 3 la finalul turului în Oberliga Sud, la două puncte de liderul Halberstadt).