Viitorul a respectat “tradiţia“ cu Callatis

Sport 01 Decembrie 2011 / 00:00 578 accesări

Viitorul Constanţa şi Callatis Mangalia au disputat, ieri, pe unul dintre terenurile Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, a şasea partidă din ultimele trei luni! Colege în Seria 1 a Ligii a II-a la fotbal, formaţiile constănţene au convenit ca atunci când timpul le permite să joace câte o partidă de verificare, pentru a oferi posibilitatea de a evolua şi celor care prind mai puţin primul “11“ în campionat. Indiferent că a fost vorba de cele două jocuri oficiale, în campionat şi Cupa României, sau partide amicale, Callatis nu a reuşit în cele şase jocuri decât un rezultat de egalitate. Ieri, în ultima partidă de verificare înaintea vacanţei, Viitorul şi-a păstrat invincibilitatea în faţa Mangaliei, impunându-se şi de această dată, scor 2-1 (1-1). Callatis a deschis scorul în min. 21, prin atacantul Adrian Crăciun, dar Viitorul a egalat până la pauză prin reuşita lui George Călinţaru, din min. 35. Partea secundă a oferit alte câteva situaţii bune de a înscrie de fiecare parte, inclusiv două bare, ambele în contul Viitorului, Iancu (min. 49) şi Nikolov (min. 86). Scorul final a fost stabilit de un alt junior, Bogdan Ţîru, acesta înscriind în urma unei lovituri de colţ în min. 69. Precedentele partide s-au încheiat cu următoarele rezultate, patru fiind câştigate de Viitorul: 3-2 (în Cupa României), 2-0 (în campionat), 0-0, 3-2 şi 2-1 (în partide amicale).

În meciul de ieri au evoluat următorii jucători - pentru Viitorul - repriza I: Costea (35 Şerban) - Păcuraru, Bejan, Nazîru, Şuta - Lazăr, Chirilă - Enache, Călinţaru, Dan (35 Nikolov) - Hertu; repriza a II-a: Şerban (65 Buzbuchi) - Bălaşa, Ţîru, Puţanu, Medeşan - Nikolov, Balint, Iancu - Vînă, Sandu, Manofu; Callatis: Mitrea - Samson, Floricel, Damian, Evdochim - Cojenel, I. Florea, Erdinci Cogali, Calagi - Bolat, Crăciun. Au mai jucat: Dragne, Marin, Huzuneanu, Iordache, Răvoiu.