Viitorul, eliminată din Cupa României

Fotbal / Cupa României, 16-imi de finală: FCM TG. MUREŞ - FC VIITORUL CONSTANŢA 1-0

Sport 23 Septembrie 2011 / 00:00 676 accesări

FC Viitorul Constanţa nu a reuşit calificarea în optimile de finală ale Cupei României, fiind învinsă, ieri, la Tg. Mureş, de formaţia pregătită de Ovidiu Sabău, cu scorul de 1-0 (1-0). Deşi anunţase în mai multe rânduri că îşi doreşte o participare cât mai îndelungată în această competiţie, Viitorul a evoluat într-o formulă inedită, în care s-au aflat din primul minut nouă (!) jucători noi faţă de ultimul meci de campionat. Doar Larie şi Simion şi-au păstrat locul de titular, în rest mizându-se pe jucători care au evoluat foarte puţin în acest sezon, aşa cum a fost şi cazul juniorilor Vînă şi Mitache. În schimb, Ioan Sabău a trimis, cu două excepţii, Subotic şi Cavalli, echipa standard, iar în doar minute veteranul Robert Ilyeş a deschis scorul, profitând de o greşeală de marcaj la o lovitură de colţ. Tot gazdele au fost cele care au trecut în mai multe rânduri pe lângă desprindere pe tabela de marcaj, raidurile Viitorului în jumătatea adversă fiind lipsite de periculozitate în prima repriză. Viitorul a ieşit mai mult în atac în repriza secundă, dar Vînă (min. 63), V. Simion (min. 68 şi 90+3) şi A. Chiţu (min. 87) nu l-au putut învinge pe Albuţ din interiorul careului. S-a încheiat 1-0 pentru FCM Tg. Mureş, formaţie care se califică meritat în optimi, în timp ce Viitorului îi rămâne să se concentreze pe meciurile din campionat. Pentru Viitorul au evoluat: Bolboaşă - Păcuraru, Larie, Vajou (76 Ninu), Mitache (64 Lazăr) - V. Creţu, Benzar, Cârstocea, - Vînă, V. Simion, Călinţaru (59 A. Chiţu). Delegaţia constănţeană a rămas aseară la Tg. Mureş, iar astăzi se va deplasa la Bucureşti, unde va pregăti partida de duminică, de la ora 11.00, din etapa a 6-a a Ligii a II-a, din deplasare, cu FC Snagov.