Viitorul, eliminată din Cupa României

Fotbal / Cupa României, 16-imi de finală: PANDURII TG. JIU - VIITORUL CONSTANŢA 3-2

Sport 23 Septembrie 2010 / 00:00 623 accesări

Viitorul Constanţa a ratat calificarea în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a pierdut, aseară, scor 2-3 (1-1), partida disputată în deplasare cu Pandurii Tg. Jiu. La primul meci împotriva unui adversar din Liga I, tinerii jucători ai Viitorului au început crispat, iar Cardoso a deschis scorul după numai şapte minute, când a reluat nestingherit balonul cu capul, de la aproximativ 10 m după o lovitură de colţ. Viitorul nu a acuzat însă şocul deschiderii rapide a scorului, iar Cârstocea a executat magistral o lovitură liberă douăzeci de minute mai târziu, restabilind egalitatea. Au urmat ocazii importante de ambele părţi, gazdele irosind chiar şi o lovitură de la 11m în min. 60, Vlas apărând lovitura executată de Hidişan. Din păcate, la fel ca şi în meciul cu FC Botoşani, marile probleme ale Viitorului au fost în apărare, acolo unde cuplul de fundaşi centrali Ninu - Ignat a greşit aproape de fiecare dată când au fost puşi sub presiune de atacanţii adverşi. În urma unor naivităţi în apărare au venit şi celelalte două goluri în poarta Viitorului, autori A. Iordache (min. 82) şi I. Iordache (min. 89), iar golul lui Benzar, din ultimul minut de joc, nu a însemnat decât o palidă consolare pentru un meci pe care Viitorul l-ar fi putut câştiga dacă ar fi avut o apărare pe măsura restului echipei. „A fost un meci important pentru noi, pentru că jucătorii sunt tineri şi au avut şansa să demonstreze calităţile pe care le au. Pandurii este o echipă mult mai experimentată ca noi şi mult mai valoroasă. Avem jucători de valoare care sunt tineri şi care au potenţial, dar rămâne să demonstreze fiecare şi să crească meci de meci. Pentru că mai au multe de învăţat. Dar eu zic că au arătat lucruri bune”, a declarat Gică Hagi.

Au evoluat - Pandurii (antrenor Ionuţ Badea): Mingote - Ghindeanu, Chibulcutean, Murgan, Cardoso - Hidişan (85 I. Iordache), Vranjes, Nistor, Brata (74 Ciucur) - Antohi (82 A. Iordache), Stromajer; Viitorul (antrenori Cătălin Anghel şi Norbert Niţă): Vlas - Păcuraru, Ninu, Ignat, Renţea - Cârstocea (69 Banoti), Larie, Benzar - R. Lupu (46 Cristocea), Hertu (85 Pantelie), Chiţu. Cartonaşe galbene: Hidişan, Cardoso / Ninu, Ignat, Renţea, Larie, Hertu, Benzar. Au arbitrat: Marian Balaci (Drobeta Tr. Severin) - Adrian Vidan (Bucureşti) şi Cătălin Savu (Galaţi).