Viitorul este noul lider!

Fotbal / Liga a III-a, Seria a 2-a, etapa a 22-a: Viitorul Constanţa - ACS Berceni 1-0

Sport 03 Aprilie 2010 / 00:00 967 accesări

Viitorul Constanţa a urcat pe primul loc al clasamentului în Seria a 2-a din Liga a III-a la fotbal, după ce a trecut, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de ACS Berceni. La meciul disputat pe stadionul din Ovidiu a asistat şi Gică Hagi, care a efectuat un adevărat tur de forţă pentru a urmări la lucru cea mai bună echipă a Academiei: Hagi s-a întors din Portugalia doar pentru acest joc, iar sâmbătă a revenit la Faro pentru turneul “Mundialito”, la care participă grupa copiilor de 12 ani, şi pentru a sărbători Paştele alături de familie. Fondatorul Academiei care îi poartă numele a trăit intens şi cu multe emoţii partida, însă la final a savurat victoria care urcă Viitorul în fruntea clasamentului. „Este o victorie foarte importantă, în faţa unei echipe foarte bune, mai experimentată decât a noastră. Scopul a fost însă câştigarea celor trei puncte şi l-am atins, chiar dacă nu am reuşit o partidă prea bună. Sunt mulţumit de ceea ce am realizat în aceste cinci etape, avem copii buni. Drumul este lung şi mai avem mult de muncit ca să ne atingem obiectivul: să lansăm cât mai mulţi jucători în fotbalul de performanţă”, a spus Hagi după meci.

Meciul a debutat sub semnul echilibrului, cu o uşoară dominare a echipei din Berceni, care a profitat de faptul că unii dintre tinerii de la Viitorul au părut prea apăsaţi de miza partidei. Ocaziile mari au apărut după pauză. În min. 58, portarul Popa a gafat, dar Fâşie nu a profitat, iar peste două minute gazdele au marcat golul victoriei: Chiţu a sprintat pe contraatac, a centrat de pe stânga şi Robert Lupu a marcat spectaculos, cu capul, din plonjon. 1-0 pentru Viitorul avea să fie şi scorul final, în ciuda ocaziilor irosite de oaspeţi. Mai mult, pe un contraatac declanşat în prelungiri, Chiţu a ratat singur cu portarul!

Înainte de meci s-a ţinut un moment de reculegere, în memoria celui care a fost Sevastian Iovănescu, iar jucătorii de la Viitorul au ieşit pe teren cu un banner pe care scria: „Alături de Ungureanu şi Chirilă. Vă aşteptăm în teren!”. Adrian Ungureanu şi Alexandru Chirilă (jucători la Viitorul) sunt accidentaţi grav (ambii au ruptură de ligamente) şi vor rata întregul sezon.

Au evoluat - Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): C. Popa - Rusu, Răvoiu, I. Posteucă, Olteanu (55 Militaru) - I. Florea, Banoti, Dimcea (46 Pavăl, 92 Durbac) - R. Lupu (62 I. Lupu), Hertu, Chiţu; Berceni (antrenor Marin Dragnea): Mihalcea - Stan, Fâşie, Sandu, Toma - Călin (66 Pivniceru), Frangu, Ghinea (87 Spătaru), Marulis - Muller (85 Zaharia), Creţu. Au arbitrat: Teodor Crăciunescu (Rm. Vîlcea) - Bogdan Velicu, Bogdan Gheorghe (ambii din Bucureşti).