Viitorul, invincibilă în partidele cu Mangalia

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 10 Noiembrie 2011 / 00:00 576 accesări

Ieri, pe unul dintre terenurile Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi“ de la Ovidiu s-a disputat o nouă partidă de verificare, cea de-a treia în ultima lună de zile, între divizionarele secunde FC Viitorul Constanţa şi Callatis Mangalia. “Tradiţia“ s-a păstrat şi de această dată, Viitorul învingând cu 2-1 (1-1), deşi în partea secundă a evoluat cu foarte mulţi juniori, chiar şi de la grupa 1996 (!). De partea cealaltă, antrenorul Mugurel Cornăţeanu a abordat meciul cu doar 12 jucători (doi portari), dorind să ofere cât mai multe minute celor care evoluează de obicei mai puţin în partidele oficiale. Cu o formulă apropiată celei cu care va evolua, probabil, la Botoşani, Viitorul a controlat prima repriză şi a deschis scorul în min. 30, când Valentin Simion a transformat o lovitură de la 11 m, după un fault obţinut tot de el la o intrare a lui Samson. Callatis a replicat două minute mai târziu, când Ungureanu a pus perfect latul de la 7-8 m şi l-a învins pe Bolboaşă, scor 1-1. Simion a demonstrat încă o dată că este un jucător imprevizibil, ratând o situaţie rarisimă în min. 38, când a reluat peste poarta goală de la aproximativ 5-6 m. Costea (25 de ani) a fost “veteranul“ din teren al Viitorului în partea secundă, în timp ce “mezinul“ s-a numit Andrei Luduşan (15 ani), acesta reuşind şi golul victoriei cu zece minute înainte de final, când a şutat la colţul lung din marginea careului. „Sunt meciuri de pregătire, dar eu personal le tratez mereu foarte serios. Orice meci este important şi este o bună repetiţie pentru partida de la Botoşani“, a declarat antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel.

Au evoluat - Viitorul: Bolboaşă (46 Costea) - V. Creţu (46 Paraschivoiu), Larie (46 Ninu), Păcuraru (46 Vajou), L. Turcu (30 Eracai) - Benzar (46 B. Vasile), Onicaş (41 Muscă, 65 Balint), Lazăr (46 Cârstocea) - Cristocea (35 Luiz, 65 Târnovan), Hertu (30 Ciochină, 75 Luduşan), V. Simion (46 Călinţaru); Callatis: Dragne (46 L. Marin) - Samson, Floricel, Achim, Miron - I. Florea, Tudose, Sofronie, Kamara - Ungureanu, Crăciun.