Viitorul, învinsă categoric la Ploieşti

Fotbal / Liga 1, etapa a 28-a: PETROLUL PLOIEŞTI - FC VIITORUL CONSTANŢA 3-0

Sport 29 Aprilie 2013 / 00:00 483 accesări

Plecată cu gânduri mari la Ploieşti, acolo unde spera să obţină măcar un punct din confruntarea cu “lupii galbeni” ai lui Cosmin Contra, FC Viitorul Cosntanţa a suferit un eşec usturător, scor 0-3 (Hamza 54, Bokila 57, 83) în etapa a 28-a a Ligii 1. Primele 20 de minute ale jocului au aparţinut Petrolului şi doar intervenţiile lui Buzbuchi au făcut ca tabela să rămână nemodificată la ocaziile lui Hamza (min. 6 şi 7), Bokila (min. 17) şi Morar (min. 21). Între acestea, Viitorul replicat prin Chiţu, reluare cu capul peste poartă, în min. 11. Alibec ar fi putut amuţi asistenţa, în min. 39, dar şutul său din interiorul careului a fost respins în corner de Bornescu. Istoria jocului s-a scris în min. 54 şi 57, când gazdele au înscris prima oară prin Hamza - şut de la opt metri după o pasă foarte bună a lui Marinescu peste toată apărarea constănţeană - şi apoi prin Bokila, şut fără speranţe de la 20 m. Acesta din urmă a reuşit dubla în min. 83, cu un şut din careu, stabilind scorul final la 3-0 pentru Petrolul.

„Sunt dezamăgit de ce s-a întâmplat în repriza a doua, când după primul gol ne-am pierdut luciditatea. O primă repriză în care, după un început mai greu, ne revenisem şi am avut şi şanse de a marca. Din păcate, în partea secundă am făcut aceleaşi greşeli individuale, iar o formaţie ca Petrolul, cu mulţi jucători ce pot face diferenţa, nu te iartă. Obiectivul rămâne realizabil, dar cu o altă atitudine”, a declarat antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel.

Au evoluat - Petrolul (antrenor Cosmin Contra): Bornescu - Achim, Geraldo, Manasse, Guilherme - Hoban, Mojica (52 L. Marinescu) - Boudjemaa (76 Renan), Hamza, Morar (57 Grozav) - Bokila; Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Buzbuchi - Mladen, Larie, Bejan, Toşca - Benzar (63 Cristocea), Lazăr - Tîrnovan (62 Vaştag), N. Dică (79 Cîrstocea), A. Chiţu - Alibec. Cartonaşe galbene: Boudjemaa, Hoban / Alibec. Au arbitrat: Istvan Kovacs (Satu Mare) - Miclos Nagy (Cluj-Napoca) şi Alexandru Cerei (Cluj-Napoca).