Viitorul, învinsă de Callatis

Sport 13 Octombrie 2010 / 00:00 864 accesări

Ieri, pe unul dintre terenurile Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi“, Viitorul Constanţa a întâlnit, într-o partidă de verificare, revelaţia Seriei a II-a din Liga a III-a la fotbal, Callatis Mangalia. Întâlnirea s-a desfăşurat pe durata a două reprize a câte 35 de minute, iar victoria a revenit formaţiei pregătite de Cristian Cămui cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de Patane (min. 42), L. Florea (min. 53) şi Kamara (67). A fost o bună ocazie pentru cei doi tehnicieni de a-şi testa jucătorii în perspectiva următoarelor partide, când Viitorul va întâlni, sâmbătă, pe teren propriu, pe CF Brăila, în etapa a 8-a a eşalonului secund, iar Callatis va primi, vineri, replica buzoienilor de la Partizanul Merei. „Un meci bun pentru noi, însă trebuie să recunoaştem că nu am întâlnit cea mai bună echipă a Viitorului. Pregătim partida cu Merei, în care ne dorim să obţinem a opta victorie consecutivă“, a spus antrenorul Cristi Cămui, care l-a testat în acest meci şi pe brazilienii Tiago şi Patane, aflat în probe la liderul Seriei a II-a din Liga a III-a. Antrenorul Viitorului, Cătălin Anghel, a folosit în această întâlnire doar doi jucători care s-au aflat pe teren în eşecul de la Galaţi, Păcuraru şi Rusu. Pentru gazde a evoluat şi Alexandru Chirilă, tânărul jucător al Viitorului revenind după o accidentare care l-a ţinut departe de teren aproximativ şapte luni. În repriza secundă, la un duel aerian între Patane şi Bubuleandră, jucătorul Callatis-ului a primit o lovitură puternică la cap şi a rămas câteva momente inconştient pe teren. Acesta a fost transportat la spital şi a rămas câteva ore sub supravegherea medicilor, chiar dacă tomografia efectuată nu a relevat nicio afecţiune. Au evoluat - Viitorul: Popa - Păcuraru, Bubuleandră, Ignat, Evdochim - Dimcea, Ştefănescu, Văidean - Chirilă, Sandu, Sin, a mai jucat: Rusu; Callatis: Barbu - Bucur, Pădureţu, Mihai, Iovănescu - Grigoraş, Bolat, Erdinci Cogali, Kamara - Ene, Patane, au mai jucat: Marin, I. Florea, Floricel, Răvoiu, L. Florea, Bardu, Ciuciuleacă, Tiago, Ivaşcă şi Calagi.