Viitorul, învinsă la Vaslui

Fotbal / Liga 1, etapa a 24-a: FC VASLUI - FC VIITORUL CONSTANŢA 3-2

Sport 02 Aprilie 2013 / 00:00 555 accesări

FC Viitorul Constanţa a irosit, aseară, o importantă şansă de a se întoarce cu punct sau puncte de la Vaslui, dar a cedat în final, scor 2-3 (1-0). În faţa unei echipe care nu mai cunoscuse gustul succesului din etapa a 18-a, constănţenii au condus pe tabela de marcaj, însă din nou au pierdut din cauza unei defensive fragile. Viitorul a început în ofensivă jocul, iar tactica a surprins echipa gazdă în primele 20 de minute. În acest minut s-a şi deschis scorul, Dică plasând mingea în vinclul porţii lui Cerniauskas de la 14 m, după o pasă foarte bună a lui Alibec. La 0-1, vasluienii şi-au adus aminte că la începutul sezonului îşi propuneau să câştige titlul şi au început să preseze poarta lui Vâtcă. Până la pauză au avut însă o singură ocazie importantă, când Vâtcă a respins, în min. 27, la lovitura liberă bine executată de Sînmărtean de la 22 m. La cinci minute de la reluare, gazdele au reuşit să restabilească egalitatea: Antal a prelungit o minge pe spate în careul mic, iar Celeban a reluat nemarcat balonul cu capul de la 3 m. Defensiva constănţeană a cedat din nou în min. 56, când Antal a reluat, tot nemarcat, cu capul de la 10 m, fără speranţe pentru Vâtcă: 2-1 pentru FC Vaslui. Antrenorul Cătălin Anghel a încercat să aducă puţină prospeţime în atac, i-a introdus pe Cristocea şi Vînă, iar ultimul a contribuit la golul egalizator reuşit de Alibec în min. 79, cu un şut plasat de la 12m. Din păcate însă, Bejan a greşit decisiv în min. 87, oferindu-i şansa lui Celeban de a aduce victoria pentru gazde. „Cu siguranţă au făcut un meci bun, dar fotbalul te pedepseşte. Când rişti cu jucători tineri, aşa se întâmplă. Vom lupta în continuare şi ne vom bate în fiecare meci”, a declarat Gică Hagi la finalul partidei.

Au evoluat - FC Vaslui (antrenor Viorel Hizo): Cerniauskas - Celeban, Cordoş, Varela, Sălăgeanu - N’Doye, Caue (46 N. Stanciu) - Antal, Sînmărtean, S. Popovici (66 R. Costin) - Temwanjera (28 Buhăescu); Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Vâtcă - Mladen, Larie, Bejan, Bălaşa - Vaştag (65 Cristocea), Al. Lazăr - Cârstocea (61 Gavra), N. Dică, A. Chiţu (73 Vînă) - Alibec. Cartonaşe galbene: N’Doye, Sălăgeanu, Buhăescu / Lazăr, Alibec, Cristocea, Mladen. Au arbitrat: Istvan Kovacs (Satu Mare) - Vasile Marinescu (Bucureşti) şi Eduard Ungureanu (Bucureşti).