Viitorul, la patru minute de o nouă remiză

Fotbal / Liga 1, etapa a 10-a: RAPID BUCUREŞTI - FC VIITORUL CONSTANŢA 2-1

Sport 01 Octombrie 2012 / 00:00 509 accesări

Doar patru minute i-au lipsit Viitorului Constanţa pentru a obţine a şasea remiză din acest sezon al Ligii 1. Constănţenii au cedat, aseară, cu 1-2 (0-1), în confruntarea cu Rapid, desfăşurată în “vulcanul” din Giuleşti, după ce reuşiseră să restabilească egalitatea cu 15 minute înainte de final.

Rapid a fost echipa care a început mai bine jocul, dar portarul Viitorului a avut primele emoţii de abia în min. 21, când căpitanul N. Grigore a reluat imprecis mingea cu capul de la aproximativ 8 m. Presiunea gazdelor s-a intensificat, iar după o ieşire oportună a lui Vâtcă la Goga şi o ocazie uriaşă a lui Ioniţă în min. 27, acelaşi jucător adus de la Koln a deschis scorul în min. 28, când a profitat de lipsa marcajului şi a reluat imparabil cu capul de la 6 m: 1-0 pentru Rapid. Viitorul a mai echilibrat meciul după primirea golului, dar fără să pună în real pericol poarta giuleşteană în primele 45 de minute. Singurul şut spre poarta adversă în primul act i-a aparţinut lui Alibec, în min. 45, dar “interistul” a şutat puţin pe lângă de la 14 m. Primele 25 de minute ale reprizei secunde au adus noi ocazii clare ale Rapidului la poarta lui Vâtcă, dar portarul Viitorului s-a opus de fiecare dată. Cătălin Anghel a schimbat inspirat în min. 68, Claudiu Herea luându-i locul lui Toşca, iar noul sistem, 3-4-3, a oferit mai multă forţă ofensivă. După o situaţie clară de gol al lui Alibec, din min. 70, Bejan a reuşit să înscrie primul său gol în Liga 1 cu o lovitură de cap după o lovitură de colţ, în min. 75. La 1-1, Viitorul ar fi putut da chiar lovitura de graţie, însă, din păcate, în final nu a obţinut nici măcar un punct. Vâtcă a ieşit neispirat la o lovitură de colţ în min. 86, iar N. Grigore a îndeplinit o simplă formalitate din preajma porţii: 2-1 pentru Rapid.

Pentru Viitorul au evoluat următorii jucători: Vâtcă - Mladen, Bejan, Larie, Toşca (68 Cl. Herea) - Onicaş, Lazăr - A. Chiţu, Dică (87 Vînă), Iancu (73 Gavra) - Alibec.