Viitorul merge bine şi în amicale

Sport 03 Decembrie 2011 / 00:00 635 accesări

Vineri, la Ovidiu, FC Viitorul Constanţa a întâlnit o altă divizionară secundă, FC Argeş Piteşti. La capătul unei partide în care cele mai importante realizări au avut loc în prima repriză, Viitorul s-a impus cu, 2-0 (2-0), prin golurile reuşite de Vlad Rusu şi Lazăr. Dacă în campionat nu mai înscrisese de zece etape, constănţeanul Vlad Rusu a regăsit drumul spre gol în amicalul cu piteştenii, deschizând scorul în min. 7, cu un şut din interiorul careului. Cinci minute mai târziu, Alexandru Lazăr a majorat diferenţa, înscriind cu un şut puternic de la 25 m. FC Argeş s-a trezit abia în min. 21, când Ionescu a ratat incredibil din 4 m, aceasta fiind ultima ocazie notabilă până la pauză. Partea secundă nu a mai fost la fel de spectaculoasă, antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel, preferând să dea credit şi juniorilor care bat la porţile primei echipe. În aceste condiţii, singura situaţie clară de gol a fost irosită de piteşteanul Stancu, în min. 49. S-a încheiat 2-0 pentru Viitorul, echipa constănţeană urmând să dispute, marţi, ultimul amical al anului, cu Dinamo II Bucureşti. Iată echipa Viitorului care a evoluat cu FC Argeş: Costea (46 Şerban; 68 Buzbuchi) - Păcuraru (46 Nazîru), Bejan (61 Ţîru), Puţanu (46 Mitache) - Benzar (61 Bălaşa), Lazăr (61 Balint), Călinţaru, Cârstocea (73 Vasile) - Pantelie (61 Nikolov), Rusu (61 Sandu), Chiţu (61 Luiz). Au arbitrat: Claudiu Marcu - Gabriel Georgescu şi Sorin Păduraru (toţi din Constanţa).