Viitorul merge mai departe

Fotbal / Cupa României, turul 4: PHOENIX ULMU - FC VIITORUL CONSTANŢA 0-2

Sport 24 August 2011 / 00:00 969 accesări

FC Viitorul Constanţa a rezolvat problema calificării în Cupa României la fotbal în repriza a doua a confruntării de ieri, din deplasare, cu echipa din Liga a III-a Phoenix Ulmu. După o primă repriză încheiată la egalitate, fără gol marcat, Viitorul a punctat de două ori în partea secundă şi a acces în turul următor. Primul gol a purtat semnătura lui Vlad Rusu, în min. 58, atacantul Viitorului fructificând o lovitură de la 11m obţinută tot de el. Rezultatul final al partidei, Phoenix Ulmu - FC Viitorul Constanţa 0-2, a fost stabilit în min.78. Juniorul Ionuţ Vînă a reuşit o acţiune de toată frumuseţea şi l-a servit ideal pe Nicolae Hertu, care a înscris din apropiere. „Ne-am îndeplinit obiectivul, iar din acest moment toate gândurile noastre se îndreaptă spre jocul de vineri, cu Farul. Sunt mulţumit şi de evoluţia jucătorilor mai tineri din acest meci şi pe viitor este posibil să mai apară şi alţi jucători tineri la prima echipă“, a declarat antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel. Pentru Viitorul au evoluat: Bolboaşă - Ninu, Larie, Vajou (46 Mitache), Păcuraru - Lazăr, Muscă, Cristocea (72 Vînă) - Albu, Rusu, Simion (57 Hertu).