Viitorul nu a găsit soluţiile câştigătoare în primul meci disputat în condiţii de iarnă

Fotbal / Liga 1, etapa a 18-a

Sport 03 Decembrie 2019 / 11:36 518 accesări
Jucătorii Viitorului nu s-au putut impune la Botoşani, pe un teren greu (sursa foto: www.fcviitorul.ro)

Înfrângerea de luni seară, de la Botoşani, din etapa a 18-a din Liga 1 la fotbal, scor 0-1 (Ongenda 17-pen.), a venit pentru FC Viitorul Constanţa într-un moment în care jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi ar fi putut ajunge la egalitate de puncte cu CFR. Din păcate, ninsoarea căzută chiar înaintea partidei a dat peste cap jocul Viitorului, terenul greu influenţând prestaţia jucătorilor constănţeni.

„Plecăm acasă cu o înfrângere. Nu ne-am adaptat, mai ales în prima repriză, la condiţiile meteo, la teren. Nu am simţit, cum trebuie, spaţiile, mişcările. Puţin fotbal, pentru că aşa era terenul. A trebuie să jucăm mai direct, mai de luptă, mai de bătaie. A doua repriză, mai bine. Dar puţin, puţin, ca să sperăm la mai mult. Ei au marcat un gol, şansa, greşeală mare a noastră. Am pierdut, asta e, se întâmplă în fotbal. Mai sunt meciuri în campionat”, a declarat, luni seară, Gheorghe Hagi, managerul tehnic al Viitorului, la finalul partidei.

Pentru Viitorul urmează confruntarea de joi seară, de la ora 20.30, pe teren propriu, cu Astra Giurgiu.

Clasament: 1. CFR 35p (golaveraj: 40-14), 2. Astra 34p (28-18), 3. FC VIITORUL 32p (39-21), 4. Craiova 31p (26-17), 5. Mediaş 27p (25-22), 6. FCSB 27p (25-23), 7. Botoşani 26p (25-23), 8. Dinamo 25p (25-29), 9. Iaşi 22p (19-22), 10. Sepsi 19p (16-18), 11. Clinceni 18p (24-33), 12. Chindia 17p (18-28), 13. Hermannstadt 15p (14-32), 14. Voluntari 8p (11-31).