Viitorul nu a putut trece de Hermannstadt

Fotbal / CASA Liga 1, etapa a 16-a

Sport 08 Noiembrie 2019 / 22:46 697 accesări
Cătălin Căbuz a apărat o lovitură de la 11 metri la Tg. Mureş

După remiza de la Călăraşi, 0-0 cu Academica Clinceni, FC Viitorul Constanţa a mai înregistrat un rezultat de egalitate cu o formaţie din partea inferioară a clasamentului, FC Hermannstadt, scor 1-1 (Debeljuh 45+2 / Vl. Achim 14-pen.). Vineri seară, în etapa a 16-a din Liga 1, la Tg. Mureş, Viitorul nu a putut trece de o echipă care a evoluat în inferioritate numerică din minutul 75, iar Gabi Iancu a ratat şi o lovitură de la 11 metri, trimiţând mingea în bară. În plus, Cătălin Căbuz a apărat un penalty al formaţiei sibiene în minutul 40, executat de Petrişor Petrescu, gazdele egalând în minutele de prelungire ale primei reprize, după un corner.

Au evoluat următoarele echipe - Hermannstadt (antrenor: Eugen Neagoe): Novo - Luchin, Viera (cpt.), I. Stoica, Buşu - L. Dumitriu (90 Yazalde), Dâlbea, Offenbacher (83 Alfonso) - Vodă (18 P. Petrescu), Debeljuh, Buzan; Viitorul (manager tehnic: Gheorghe Hagi): Căbuz - Boboc, Ţîru (cpt.), Mladen, De Nooijer - A. Ciobanu, Vl. Achim, Houri (90 P. Iacob) - C. Matei (85 A. Pitu) - G. Iancu, G. Ganea (54 L. Munteanu).

Cartonaşe galbene: I. Stoica, Dâlbea, P. Petrescu (2) / G. Iancu, Ţîru, G. Ganea, Boboc. Cartonaş roşu: P. Petrescu (min. 75). Meciul a fost arbitrat la centru de Adrian Cojocaru.

În etapa a 17-a din Liga 1, FC Viitorul va întâlni luni, 25 noiembrie, pe teren propriu, de la ora 20.30, pe Sepsi Sf. Gheorghe.

Tot vineri, Astra Giurgiu a învins ultima clasată, FC Voluntari, cu scorul de 1-0 (Alibec 19).

ora 19.00: Dinamo Bucureşti - CFR Cluj

Întâlnirile vor fi transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Sport.

Clasament: 1. CFR 30p (golaveraj: 35-13), 2. FC VIITORUL 29p (35-19), 3. Astra 28p (24-17), 4. Craiova 27p (22-15), 5. FCSB 24p (22-20), 6. Mediaş 23p (24-21), 7. Botoşani 22p (24-21), 8. Iaşi 21p (17-19), 9. Dinamo 20p (22-27), 10. Sepsi 16p (14-13), 11. Chindia 16p (17-23), 12. Hermannstadt 14p (13-28), 13. Clinceni 11p (16-29), 14. Voluntari 7p (9-29).

Locurile 1-6 din sezonul regulat al Ligii 1 vor evolua în play-off, iar locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out.

Locul 1 din play-off se va califică în UEFA Champions League, în timp ce locurile 2 și 3 vor merge în UEFA Europa League.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda.