Viitorul, punct important doar pentru “adevăr“

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 29-a: DELTA TULCEA - FC VIITORUL CONSTANŢA 1-1

Sport 30 Mai 2011 / 00:00 843 accesări

FC Viitorul Constanţa a remizat, sâmbătă, scor 1-1, în meciul disputat în deplasare cu Delta Tulcea, din etapa a 29-a a ligii secunde. Cu o echipă peticită, în care Păcuraru i-a luat locul lui Ninu în centrul apărării, Chirilă pe cel al lui Benzar la mijlocul terenului, iar juniorul Ionuţ Vînă (16 ani) a fost preferat în linia de atac, Viitorul a reuşit un egal nesperat cu Delta. Formaţia constănţeană a deschis scorul în min. 23, după ce Cristocea, ideal servit de...portarul advers Samoilă, i-a pasat lui Hertu, care a înscris primul gol de la revenire. Gazdele au replicat rapid, iar după nouă minute au restabilit egalitatea prin fostul farist Daniel Florea, care l-a învins pe Costea cu un şut de la 20 m. Scorul primei reprize s-a păstrat până la ultimul fluier al centralului, Viitorul obţinând un punct în urma căruia coboară până pe locul 9 în clasament, cea mai slabă poziţie ocupată în acest sezon. „Când suntem concentraţi şi ne comportăm ca o echipă, putem bate pe oricine în Seria 1, iar cu Tulcea am arătat acest lucru. Ultima impresie contează, astfel că ne gândim deja la partida cu Snagovul“, a declarat antrenorul Cătălin Anghel. Pentru Viitorul au evoluat: Costea - Rusu, Larie, Păcuraru, Bică - Banoti, Chirilă, Cristocea - Vînă (72 Călin), Hertu, A. Chiţu (85 Sin, 90 Ţîru).