Viitorul s-a distrat cu Ardealul

Fotbal / Campionat Naţional juniori B: FC VIITORUL CONSTANŢA - ARDEALUL CLUJ 8-0

Sport 12 Iunie 2013 / 00:00 1483 accesări

La Ovidiu s-au disputat, ieri, primele partide ale turneului zonal al Campionatului Naţional de fotbal rezervat juniorilor B (jucători născuţi după 1 ianuarie 1996). FC Viitorul Constanţa, echipă pregătită de Vasile Mănăilă, a oferit o adevărată demonstraţie de forţă, învingând, cu 8-0 (3-0), pe Ardealul Cluj. După o primă perioadă de tatonare, dar cu Viitorul mult mai prezentă în jumătatea adeversă, Cristian Ene a deschis scorul în min. 19, după ce a reluat în plasă o centrare a lui Torişte. Peste alte trei minute Răzvan Marin a dublat diferenţa cu un şut-centrare din aproprierea liniei de aut, la care portarul Babu nu a avut replică. Scorul pauzei, 3-0, a fost stabilit de Cristian Manea, în min. 24, fundaşul central al Viitorului înscriind cu o frumoasă lovitură de cap. Clujenii au revenit mai decişi de la cabine, au şi avut o situaţie foarte bună de a reduce din handicap, rezolvată miraculos de Căbuz, dar cei care au mai înscris au fost tot constănţenii. Introdus la pauză în locul lui George Tudoran, Mihai Oarnă a reuşit tripla în decurs de 20 de minute (60, 68 şi 70), scorul ajungând la 6-0 pentru Viitorul. Tabela a mai fost modificată de încă două ori până la final, Alexandru Stoica, în min. 72 - şut sub bara transversală de la 14 m şi Radu Stănişoară, în min.74 - şut de la 16 m, trecându-şi şi ei numele pe lista marcatorilor.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Căbuz - Torişte, Manea, Iacob, Otei (69 Panait) – R. Marin (cpt.), Nedelcu (67 Boerean), Carabela (47 Cicâldău) - Tudoran (47 Oarnă), Ene (60 Stănişoară), Stoica. În cealaltă partidă disputată ieri: Şcoala de Fotbal “Gică Popescu“ - Dinamo Bucureşti 1-5. Mâine se dispută următoarele meciuri: Şcoala de Fotbal “Gică Popescu“ - Ardealul Cluj (ora 16.30) şi Dinamo Bucureşti - FC Viitorul Constanţa (ora 18.30). Câştigătoarele turneelor zonale vor obţine calificarea în finala CN rezervat juniorilor B, programată pe 19 iunie, de la ora 20.00, la Centrul de Fotbal al FRF de la Buftea.