Viitorul s-a impus la Voluntari cu un om mai puţin

Fotbal / Liga 1, etapa a 16-a: FC VOLUNTARI - FC VIITORUL 1-2

Sport 26 Noiembrie 2018 / 00:14 440 accesări
Fotbaliştii pregătiţi de Gheorghe Hagi au înscris golul victoriei în finalul partidei (sursa foto: fcviitorul.ro)

Meciul pe care FC Viitorul l-a susţinut duminică seară, la Voluntari, pe Stadionul „Anghel Iordănescu”, în etapa a 16-a a Ligii 1 la fotbal, cu ultima clasată, nu a fost unul uşor pentru formaţia constănţeană. Jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi s-au impus în final cu scorul de 2-1 (Mladen 21, V. Ghiță 84 / Al. Tudorie 66), obţinând cele trei puncte pe care şi le-au propus înaintea partidei.

Viitorul a marcat primul gol în minutul 21, prin fundaşul Mladen, care a reluat în plasă mingea trimisă din corner de Ianis Hagi. FC Voluntari a egalat în repriza secundă prin Alexandru Tudorie, în minutul 66, dar constănțenii au înscris golul victoriei în minutul 84, într-un moment în care evoluau în zece jucători, după ce mijlocaşul Tudor Băluţă a fost eliminat în minutul 73, primind două cartonaşe galbene în două minute. Ianis Hagi a executat din nou foarte bine o lovitură de la colţul terenului, iar fundaşul Virgil Ghiță, trimis în teren după pauză, a reluat cu capul balonul, de la aproximativ opt metri, fără speranțe pentru portarul Vâtcă.

Viitorul a obţinut astfel a cincea victorie în deplasare din acest sezon, iar în etapa viitoare va întâlni, pe teren propriu, sâmbătă, 1 decembrie, de la ora 20.00, pe Dinamo București.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Vâtcă - Bucurică, Balaur, Armaș, A. Vlad - Răuță, Laidouni (15 G. Deac) - Căpățână, Malfleury (62 Gadze), Gheorghe (85 Ciucur) - Al. Tudorie; FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Lima (57 V. Ghiță), Luchin, Mladen, De Nooijer - Artean, T. Băluță - I. Hagi, Drăguș (69 V. Achim), Houri (57 Voduț). Cartonașe galbene: Mladen, Vînă, T. Băluță 2. Cartonaș roșu: T. Băluță (min. 73). Meciul a fost arbitrat la centru de George Rădulescu (București).

Celelalte rezultate ale etapei - vineri: Dinamo Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 1-1 (Salomao 90+4 / Trif 77); sâmbătă: Sepsi Sf. Gheorghe - Astra Giurgiu 1-0 (Tandia 78), Concordia Chiajna - CFR Cluj 0-1 (Djokovic 23); duminică: Dunărea Călăraşi - FC Hermannstadt 0-1 (L. Dumitriu 90+4), CSM Politehnica Iaşi - FCSB 1-2 (Flores 53 / Man 61, Fl. Tănase 77-pen.).

Luni seară, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport), se va disputa ultimul meci al etapei: FC Botoşani - Universitatea Craiova.

Clasament: 1. CFR 33p (golaveraj: 22-10), 2. FCSB 31p (31-16), 3. FC VIITORUL 29p (19-16), 4. U. Craiova 26p (27-12), 5. Gaz Metan 26p (18-18), 6. Sepsi 23p (18-15), 7. Astra 20p (17-15), 8. Hermannstadt 18p (16-18), 9. Dinamo 18p (16-22), 10. Dunărea 17p (12-15), 11. Poli Iaşi 17p (14-25), 12. Chiajna 17p (10-20), 13. FC Botoşani 16p (19-23), 14. Voluntari 8p (15-28).