Viitorul şi FC Farul au remizat în CN de juniori

Sport 29 Octombrie 2012 / 00:00 711 accesări

Duminică, etapa a 8-a din Campionatul Naţional de juniori republicani a programat mult aşteptatele confruntări dintre FC Viitorul Constanţa şi FC Farul Constanţa, ambele echipe fiind aflate în lupta pentru primul loc al clasamentului. Neînvinsă în acest sezon atât la juniori A cât şi la juniori B, FC Viitorul pornea cu prima şansă, dar FC Farul a oferit o replică puternică la ambele categorii de vârstă. Susţinută de o galerie ce şi-a încurajat mereu favoriţii şi a creat o atmosferă pe care cu siguranţă şi-ar dori-o şi seniorii, fariştii lui Ion Constantinescu au smuls în ultimele minute un rezultat de egalitate, prin reuşita lui Pâslaru, din min. 83, din penalty, după ce Nikolov deschisese scorul în min. 63. Tot o remiză s-a consemnat şi la juniorii B, dar de această dată cei de la Viitorul au fost cei care au restabilit egalitatea, în chiar ultimul minut al prelungirilor, scor final 2-2: (Marin 63-pen., Ene 80+3 / Ali 2, R. Vîjlănescu 19).

Rezultate complete din etapa a 8-a la juniori republicani - juniori A: Steaua Bucureşti - CS Otopeni 14-1 (15-0), LPS Galaţi - Delta Tulcea 0-1 (4-1), Dunărea Galaţi - Săgeata Năvodari 4-0 (5-0), CF Brăila - Oţelul Galaţi 1-5 (1-9), Rapid Bucureşti - Juventus Bucureşti 1-0 (2-0), FC Viitorul - FC Farul 1-1 (2-2). Clasament juniori A: 1. Oţelul 24p, 2. Juventus Bucureşti 21p, 3. FC VIITORUL 19p (un meci mai puţin), 4. Rapid 18p, 5. FC FARUL 16p, 6. Steaua 12p, 7. Dunărea Galaţi 9p, 8. Săgeata Năvodari 9p, 9. Delta Tulcea 6p, 10. CF Brăila 3p, 11. LPS Galaţi 0p, 12. CS Otopeni 0p; Clasament juniori B: 1. Oţelul 22p, 2. Steaua 18p. 3. FC FARUL 18p, 4. FC VIITORUL 17p (un meci mai puţin), 5. LPS Galaţi 17p, 6. Rapid 13p, 7. Juventus 10p, 8. CF Brăila 6p, 9. Dunărea Galaţi 6, 10. Delta Tulcea 6p, 11. Săgeata Năvodari 3p, 12. CS Otopeni 0p.