Viitorul şi-a îndeplinit obiectivul la Clinceni

Fotbal / Liga 1, play-out, etapa a 2-a

Sport 07 Martie 2020 / 18:16 677 accesări
Cristi Ganea a înscris la meciul cu numărul 100 în tricoul Viitorului

Etapa a 2-a din play-out-ul Ligii 1 la fotbal a adus formaţiei FC Viitorul Constanţa şi primul succes, jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi trecând de Academica Clinceni la capătul unui meci cu răsturnări ale scorului. Viitorul a condus cu 1-0, după reușita lui Cristi Ganea, aflat la meciul cu numărul 100 în tricoul echipei constănțene, gazdele au egalat până la pauză şi au preluat conducerea la începutul reprizei secunde, dar fotbaliştii de la ţărmul mării au punctat decisiv prin Gabi Iancu, din penalty, și Rivaldinho.

Rezultat final: Academica Clinceni - FC Viitorul Constanţa 2-3 (Cebotaru 44, Șut 56 / Cr. Ganea 19, Iancu 74-pen., Rivaldinho 78)

În urma acestei victorii, Viitorul îşi consolidează prima poziţie în play-out, acumulând 24 de puncte.

Au evoluat următoarele echipe - Academica (antrenor: Ilie Poenaru): Santos - Kontoes, Munoz (46 Bejan), Patriche (cpt.), Dobrescu - Cebotaru, Albu, Șut - Merloi (76 R. Ion), Vojtus, Buziuc (62 Ventura); Viitorul (manager tehnic: Gheorghe Hagi): Căbuz - Boboc, Mladen, Ghiță, De Nooijer (62 Casap) - A. Ciobanu (46 Dussaut), Artean, Cr. Ganea - G. Iancu (cpt.) - Rivaldinho, Zoua (70 L. Munteanu). Cartonașe galbene: Munoz, Buziuc / Cr. Ganea, Ghiță. Au arbitrat: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe - Covasna) - Vladimir Urzică (Piatra Neamț) și Marius Marchidanu (Brăila).

În etapa a 3-a din play-out, FC Viitorul Constanţa va întâlni pe teren propriu, vineri, 13 martie, de la ora 20.30, pe CSM Politehnica Iași.