Viitorul, succes la scor cu Eolica Baia

Sport 20 Martie 2010 / 00:00 951 accesări

Vineri, într-o partidă de verificare disputată pe terenul “CFR“ din Constanţa, Viitorul Constanţa a învins cu 7-0 (1-0) formaţia tulceană de liga a IV-a CS Eolica Baia (fostă Stăruinţa Baia). Echipa pregătită de Cătălin Anghel şi Norbert Niţă a deschis scorul în primul minut de joc, prin I. Florea, rezultat care s-a păstrat până la pauză. Eolica Baia a căzut fizic în partea a doua a întâlnirii, astfel că am asistat la un adevărat recital de goluri reuşite de I. Posteucă (min. 52), Hertu (min. 68), Chiţu (min. 72), Stanciu (min. 74 şi 79) şi R. Lupu (min. 82), care a dus scorul la 7-0 pentru formaţia constănţeană. Pentru Viitorul au evoluat: Popa (75 Buzbuchi) - Rusu (56 Militaru), I. Posteucă (70 Mihociu), Răvoiu, Olteanu (61 I. Lupu) - I. Florea (58 Dimcea), Banoti (67 Pavăl), Durbac (46 Cârstocea) - Chirilă (25 R. Lupu), Hertu (72 Stanciu), Chiţu (77 Benzar). La echipa tulceană au evoluat mai mulţi jucători cu experienţă, Florin Lungu, Costel Petre, Curumi sau Gabriel Chelariu. FC Viitorul nu a jucat în etapa a 20-a din Liga a III-a pentru că Oil Terminal s-a retras din campionat, iar următorul meci oficial va fi pe 26 martie, când va evolua pe terenul Unirii Slobozia.