Viitorul va întâlni o echipă de primă ligă

Fotbal / Cupa României, etapa a V-a: Unirea Slobozia - Viitorul Constanţa 0-0, 3-4 pen

Sport 08 Septembrie 2010 / 00:00 909 accesări

120 de minute de joc şi apoi emoţiile loviturilor de departajare i-au trebuit Viitorului pentru a se califica în premieră în şaisprezecimile Cupei României la fotbal. A fost un joc deloc spectaculos, cu puţine situaţii de a înscrie, dar la finalul căruia şansa le-a surâs constănţenilor. Vlas a dovedit şi în acest meci că are o mare experienţă, fiind eroul loteriei penalty-urilor, reuşind să apere una dintre lovituri.

Pentru partida de Cupă cu Unirea Slobozia, antrenorul Viitorului Constanţa, Cătălin Anghel, a păstrat doar patru dintre titularii care au jucat în victoria cu 3-2 de la Giurgiu, din etapa a doua: Vlas, Cristocea, I. Posteucă şi Călin. Pentru Viitorul a debutat, cu ocazia acestei partide, Cosmin Renţea, fostul fundaş stânga de la juniorii Farului având ocazia să demonstreze că poate fi o soluţie pentru defensiva formaţiei noastre. Lipsa atâtor titulari s-a resimţit în prima repriză, gazdele reuşind să fie deseori prezente în preajma careului lui Vlas, însă fără să pună în real pericol poarta. După un 0-0 anost la pauză, cele două echipe păreau să reuşească mai mult în partea secundă, mai ales că primele 15 minute aveau să fie destul de animate. Mai întâi atacantul gazdelor, V. Gheorghe, a pătruns în min. 51 în careul constănţean, dar a şutat mult peste poartă, iar patru minute mai târziu, Hertu a întors excelent un adversar în careul gazdelor, i-a pasat la 12m lui Chiţu, dar acesta a luftat. Tot Chiţu a mai avut două ocazii bune în min. 60 şi 90, însă de fiecare dată nu a găsit spaţiul porţii. Din păcate, nici în cele 30 de minute suplimentare tabela nu a suferit vreo modificare, chiar dacă ialomiţenii au fost foarte aproape de a deschide scorul în min. 102 şi 116, când Viorel Gheorghe l-a pus la grea încercare pe Vlas. Au urmat firesc loviturile de la 11m, acolo unde pentru Viitorul au înscris Cristocea, Hertu, Chiţu şi R. Lupu, iar pentru Unirea Slobozia au marcat Roşu, Toma şi Avanu. Au ratat D. Gheorghe (a apărat Vlas) şi V. Gheorghe (a şutat în bară), ambii de la Unirea Slobozia. \'\'Ne aşteptam la un meci greu în faţa unei echipe care întotdeauna a jucat bine mai ales pe teren propriu. Cred că experienţa şi stăpânirea de sine ne-au adus victoria la loviturile de departajare\", a declarat la final antrenorul Cătălin Anghel.

Au evoluat - Unirea (antrenor Constantin Prepeliţă): Dobre - Stan (69 Drăguţ), Cristian, Toma, Ciortescu - Tudor, Cristea, Soare (79 D. Gheorghe), Roşu - Anghel (71 Avanu), V. Gheorghe; Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Vlas - Călin, Ignat, I. Posteucă, Renţea - Dimcea, Ştefănescu (74 Benzar), Cristocea - Şt. Sandu (46 R. Lupu), Hertu, Sin (54 Chiţu). Cartonaşe galbene: Ciortescu, Cristea, Roşu / Ştefănescu, Chiţu. Arbitri: Ionuţ Iugulescu (Târgovişte) - Costin Florescu (Satu Mare) şi Vlad Bîrleanu (Bucureşti).