Viitorul, victorie convingătoare

Sport 13 August 2011 / 00:00 761 accesări

Vineri, pe stadionul din Ovidiu, FC Viitorul Constanţa a disputat o partidă amicală împotriva formaţiei CSM Rm. Vîlcea, ocazie cu care formaţia de pe litoral şi-a prezentat şi lotul de jucători cu care va aborda sezonul 2011-2012 al ligii secunde la fotbal. Ultimul test înaintea startului oficial a adus un nou succes pentru Cristocea şi compania, 3-0 (2-0) în faţa unei formaţii vâlcene care doar în partea secundă a reuşit să opună o mai bună rezistenţă. Prima mare ocazie i-a aparţinut lui Aurelian Chiţu, dar golgeterul echipei din urmă cu două sezoane a reluat pe lângă poartă din 10 m, deşi se afla nemarcat în careul advers. Pantelie l-a imitat două minute mai târziu, lobul său de la 16 m mângâind însă stâlpul din dreapta al porţii vâlcene. Căpitanul Cristocea nu l-a mai iertat pe Chirilă, înscriind în min. 20 cu un şut plasat din marginea careului, iar peste alte trei minute tabela avea să se modifice din nou, după o combinaţie de manual între foştii stelişti Lazăr şi Albu, ultimul înscriind din 6 m. Jocul bun de pase al Viitorului a creat panică în defensiva olteană, iar până la pauză Pantelie, în două rânduri, şi A. Chiţu au trecut pe lângă un scor mai aproape de adevăr. Scorul final a fost stabilit de Lazăr, în min. 63, care a transformat cu precizie un penalty acordat în urma unui fault la Hertu. La 3-0, Viitorul a scăzut turaţia, iar oaspeţii au ratat câteva ocazii foarte bune, inclusiv un penalty, Costea apărând tot ce a fost pe spaţiul porţii. S-a încheiat 3-0 pentru echipa constănţeană, victorie care oferă încredere Viitorului înaintea primului meci oficial. „Ca scor se poate crea impresia că a fost o seară perfectă. Mai avem însă destule lucruri de pus la punct pentru că mai sunt destule momente în care trebuie să alegem mult mai repede ce trebuie să facem. Sper să rezolvăm toate problemele până la prima etapă“, a declarat antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel, care a utilizat următorii jucători: Costea - Ninu, Larie (61 Vajou), Bejan (84 Tudorache), Turcu (84 Asan) - Lazăr (72 Călinţaru), Onicaş, Cristocea (72 Păcuraru) - Albu (80 Nicola), Pantelie (57 Hertu), A. Chiţu (63 Cureteu). La echipa din Rm. Vâlcea a evoluat şi Marius Mitu, fostul jucător al Farului. Au arbitrat: Dan Burcă (Mangalia) - Genin Menlivuap (Constanţa) şi Sorin Păduraru (Constanţa).