Viitorul, victorie la scor cu tineretul lui Anderlecht

Sport 06 August 2011 / 00:00 903 accesări

Ultimul meci din cantonamentul din Olanda a adus şi cea mai categorică victorie pentru Viitorul Constanţa. La Hoogstraten (Belgia), o localitate cu o populaţie de aproximativ 20.000 locuitori, dar care se mândreşte cu o bază sportivă ce include opt terenuri de fotbal de dimensiuni normale (trei au nocturnă), elevii lui Cătălin Anghel au învins, scor 4-0 (2-0), echipa secundă a multiplei campioane a Belgiei, RSC Anderlecht Bruxelles. Viitorul a început meciul într-o formulă apropiată de cea cu care, cel mai probabil, va aborda şi viitorul sezon, iar prima ocazie la poarta belgienilor a apărut după numai patru minute, însă Albu a ratat deschiderea scorului. Campionul ratărilor avea să fie însă Chiţu, acesta trimiţând în două rânduri pe lângă poartă din situaţie de unu la unu cu portarul advers. Pantelie a ratat şi el o bună ocazie, dar s-a revanşat în min. 22, când a reluat cu capul în plasă o minge centrată de Albu. Tânărul Tudorache (19 ani) a stabilit scorul pauzei, 2-0 pentru Viitorul după ce a reluat în plasă o minge respinsă de portarul advers. Golul trei a venit în min. 56, Hertu înscriind după o pasă a lui Simion. Şase minute mai târziu a fost rândul lui Hertu să-i paseze decisiv lui Simion, iar atacantul adus de la Victoria Brăneşti a stabilit scorul final, 4-0 pentru Viitorul. Pentru echipa constănţeană au evoluat următorii jucători: Costea (46 Bolboaşă) - Ninu (32 Păcuraru, 53 Nazîru), Larie (32 Tudorache), Bejan (32 Vajou), Turcu (32 Mitache) - Lazăr (32 Cureteu), Onicaş (32 Muscă), Cristocea (26 Iancu) - Albu (32 V. Simion), Pantelie (32 Hertu, 70 Nicola), A. Chiţu (32 Călinţaru, 70 Asan). Vlad Rusu nu a jucat din cauza unei contracturi. După 12 zile de cantonament în Olanda, la Hoenderloo, perioadă în care a disputat patru jocuri de verificare, Viitorul va reveni, duminică, la Constanţa.