Vis spulberat pentru handbalistele tricolore

Handbal (f) / Campionatul European, Grupa Principală II: ROMÂNIA - UNGARIA 19-25

Sport 12 Decembrie 2012 / 00:00 337 accesări

România a pierdut, aseară, la Novi Sad, meciul cu Ungaria, scor 19-25 (12-14) şi a ratat şansa de a merge în semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Serbia. În schimb, deja calificată, Ungaria va mai juca în ultimul meci doar pentru primul loc în grupă, într-un duel “la distanţă” cu Muntenegru, pentru a evita o confruntare cu Norvegia. Succesul cu Spania părea să fi descătuşat naţionala de handbal feminin a României, care demonstrase în faţa ibericelor că se poate înscrie cu şanse reale pentru un loc între cele mai bune patru formaţii din Europa. Iar primele 25 de minute ale confruntării cu Ungaria păreau să întărească această concluzie. Dacă apărarea a rămas la aceiaşi parametri buni, cu Ungureanu şi Tolnai (în repriza secundă) oferind gura de oxigen necesară, atacul a ridicat mai mult ştacheta în prima repriză. România a început foarte bine partida cu Ungaria, a condus cu 5-2 (min. 8) şi apoi 7-5 (min. 10), dar eliminarea Oanei Manea a oferit Ungariei şansa de a reveni pe tabelă, 7-7. Neagu şi Meiroşu au readus România în avantaj de două goluri, 11-9, însă în doar trei minute unguroaicele au întors situaţia pe tabelă, 11-12, iar apoi au intrat în avantaj de două goluri la pauză, 12-14. O primă repriză încheiată cu un rezultat nedrept pentru tricolore, care controlaseră meciul în primele 25 de minute. Tricolorele au început mai slab repriza a doua, iar Gorbicz şi-a dus echipa în avantaj de patru goluri, 16-12 pentru Ungaria. Ineficacitatea din atac a fost compensată oarecum de intervenţiile Talidei Tolnai, Ungaria având doar un avans de trei goluri în min. 41, 18-15. Două contraatacuri purtate de Dincă şi Nechita au adus România la un singur gol în spate, 18-17, însă ratările pe poziţional şi aceeaşi Gorbicz au dus Ungaria din nou la cea mai mare diferenţă înregistrată în meci, 21-17 - în min. 50. România nu a reuşit să ofere măcar un final electrizant, plătind tribut greşelilor tehnice nepermise din ofensivă. Ungaria s-a distanţat decisiv în min. 54 la 23-17. S-a încheiat 25-19 pentru Ungaria, care spulberă visul României de a-şi apăra măcar bronzul cucerit în urmă cu doi ani. Pentru România au marcat: Neagu şi Nechita - câte 6g, Stanca şi Brădeanu - câte 2g, Geiger, Dincă şi Meiroşu - câte 1g.

Rezultate etapa a 2-a în Grupa Principală II: Spania - Rusia 25-25, Germania - Muntenegru 27-20, Ungaria - România 25-19. Clasament: 1. MUNTENEGRU 6p, 2. UNGARIA 6p, 3. Germania 3p, 4. Spania 3p, 5. Rusia 3p, 6. România 3p. Programul ultimelor partide din Grupa Principală II - mâine: Spania - Muntenegru (ora 17.15), Germania - România (ora 19.15, în direct la TVR 2), Ungaria - Rusia (ora 21.15).

NORVEGIA, PRIMA SEMIFINALISTĂ. Campioana olimpică, mondială şi europeană, Norvegia, a fost prima semifinalistă a CE din Serbia, îndreptându-se spre al cincilea titlu continental consecutiv. Rezultate etapa a 2-a în Grupa Principală I: Serbia - Danemarca 29-26, Cehia - Franţa 22-24, Norvegia - Suedia 28-25. Clasament: 1. NORVEGIA 8p, 2. Serbia 5p, 3. Danemarca 4p, 4. Franţa 4p, 5. Suedia 3p, 6. Cehia 0p. Programul ultimelor partide din Grupa Principală I - mâine: Cehia - Suedia (ora 17.10), Serbia - Franţa (ora 19.10), Norvegia - Danemarca (ora 21.10). Primele două clasate din fiecare grupă se califică în semifinale.