Vis spulberat pentru handbalistele “tricolore”

Sport 20 August 2008 / 00:00 401 accesări

Zicala “socoteala de acasă nu se potriveşte cu cea din tîrg” s-a adeverit încă o dată la finalul partidei dintre România şi Ungaria. Deşi toate calculele socoteau România drept favorită, lucrurile au stat cu totul altfel în teren, unde vecinele noastre de la vest au predat o adevărate lecţie de handbal. Partida care ne-ar fi adus faţă în faţă în semifinale, Rusia, campioana mondială en titre, a avut în cele din urmă un alt istoric faţă de cel aşteptat. Cu o Anita Gorbicz imposibil de anihilat, unguroaicele au defilat prin apărarea nostră şi au marcat din aproape toate poziţiile posibile şi imposibile, calificîndu-se în semifinale după 34-30 (16-14). Încă din primul minut al întîlnirii Ungaria şi-a arătat colţii, instalîndu-se la conducere după ce elevele lui Gheorghe Tadici şi Dumitru Muşi s-au precipitat în atac şi au ratat de patru ori consecutiv (2-0, min. 3). Treptat portarul Luminiţa Huţupan-Dinu şi-a intrat în formă şi, după ce au fost conduse şi la trei goluri, fetele noastre s-au apropiat la doar un gol (7-6, min. 13), reuşind egalarea două minute mai tîrziu, 9-9, graţie golurilor marcate de Ramona Maier de la 7 metri sau pe contraatac. De altfel, Maier a avut cea mai bună prestaţie de la Jocurile Olimpice, marcînd din toate unghiurile şi prin toate procedeele, însă chiar şi aşa România n-a reuşit să treacă la conducere, deşi a avut trei situaţii de superioritate. Apărarea slabă şi neconcordanţa cu pivotul Stanca au trimis Ungaria în avantaj la pauză, 16-14, însă nimeni nu prevedea dezastrul din a doua parte a întîlnirii. Ratările şi greşelile nepermise la un astfel de nivel le-a trimis pe adversare la cinci goluri avantaj, iar Tadici s-a văzut nevoit să solicite time-out. Deşi certate pentru jocul din atac şi lipsa jocului colectiv, diferenţa a crescut pe tabela de marcaj, 22-16 (min. 39) pentru Ungaria. Defensiva noastră a căzut însă din ce în mai tare, iar odată cu ea şi moralul “tricolorele”, care au fãcut cel mai slab meci de la Jocurile Olimpice, primul care a contat cu adevărat, şi, implicit, au ratat obiectivul impus: clasarea pe podium. Scor final 34-30, iar România va evolua, joi, în turneul locurile 5-8. Marcatoarele echipei României au fost Maier 11 goluri, Neagu 6 g, Ardean-Elisei 3 g, Amariei 3 g, Nechita 3 g, Meiroşu 2 g, Brădeanu 1 g, Stanca 1 g. Din echipa Ungariei s-au remarcat Kovacsicz şi Ferling, cu cîte 7 goluri.

Norvegia, Rusia şi Coreea sînt celelalte semifinaliste

În primul meci din sferturi, Norvegia a învins reprezentativa Suediei, cu 31-24 (16-10). Nordicele vor întîlni, joi, în semifinale, Coreea de Sud, care a trecut în sferturi de reprezentativa Chinei, scor 31-23. În celelaltă semifinală, Ungaria va da piept cu Rusia, care a învins Franţa, cu scorul de 32-31. În cadrul turneului pentru locurile 5-8, România va întîlni Franţa, iar Suedia va avea ca adversară China. Finalele pentru medalii sînt programate pe 23 august: cea de bronz de la ora 8.30, iar pentru titlul olimpic de la ora 10.45.