Visul parizian continuă pentru România!

La CM de handbal feminin, după victoria în faţa Franţei

Sport 15 Decembrie 2007 / 00:00 727 accesări

Ce suspans! Cîte emoţii! Cîtă dăruire! Iar, în final, ce revărsare de bucurie!!! Pentru a doua oară consecutiv, România urcă în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, graţie superbei victorii obţinute joi seară în faţa echipei gazdă a competiţiei, Franta (34-31). După două reprize de prelungiri, lungi cît nemurirea, româncele au spulberat visul gazdelor de a cuceri un nou titlu mondial, la ele acasă. “Les Bleues, eliminate în sferturi, îşi văd visul destrămîndu-se”, a titrat “Le Figaro”, ilustrînd toată amărăciunea francezilor. Un meci dramatic, în faţa căruia metaforele şi superlativele pălesc. Un meci de povestit nepoţilor, seara, la gura sobei, în faţa unui pahar cu vin fiert... Un meci la finele căruia simţi cu adevărat ce înseamnă sintagma “Mîndru că sînt român!” În spatele acestei avalanşe de cuvinte... ELE, “tricolorele” noastre, eroinele unei seri magice, la Paris Bercy, în faţa unui imens cor francez ce nu a încetat pînă în ultima secundă să dicteze, din 12.000 de piepturi: “Allez les Bleues!” Iar franţuzoaicele au început în forţă, profitînd de “psihoza” numită Valerie Nicolas, luată la ţintă de opt ori în primele noua minute de fetele noastre. Cu siguranţă, după un astfel de meci, Murphy a căzut pe gînduri şi căuta să înţeleagă unde a greşit în momentul în care a spus că “orice lucru începe rău, se termina şi mai rău”! Conduse la pauză cu 14-8, româncele au renăscut din propria cenuţă, sîngele tînăr al Cristinei Neagu şi Clarei Vadineanu (ce viitor, pentru naţionala României!!!) pompînd viaţă într-un trup ce părea intrat în moarte clinică. Sub atingerea lor magică, ca-ntr-un dans al lui Maurice Bejart, rînd pe rînd, româncele au prins viaţă. “Ne-a trimis direct în infern”, se plîngea, în “Le Parisien”, Veronique Pecqueux-Rolland, referindu-se la Cristina Neagu, autoare a opt goluri, cea care va dăinui mult timp în memoria francezilor. Ramona Maier şi-a regăsit calmul şi încrederea, executînd-o de şapte ori (din totalul de zece), cu cinism, de la linia de 7 metri, pe “malefica” Nicolas. Luminiţa Dinu şi-a amintit că EA este cel mai bun portar din lume, ridicînd un zid impenetrabil în faţa tirului executat de Herbrecht, Kanto sau Tounkara. Ionela Gâlca-Stanca, constănţeanca noastră, a luptat eroic pe semicerc, deschizînd bulevarde de gol pentru Neagu şi admirabila Valeria Beşe, în timp ce căpitanul Steluţa Luca a turnat venin în sufletul întregului Hexagon, cu cele două goluri din final, lovitura de graţie pentru oastea mult prea trufaşului Olivier Krumbholz! Ei, da... Am plîns! Dar ce lacrimi mari şi dulci, de bucurie! Mulţumim, fetelor!

Rusia, penultima gară în drumul spre titlul mondial

O victorie mare, dar drumul româncelor către titlul mondial continuă. Sîmbătă, de la ora 16.00, într-o reeditare a duelului din finala de la Sankt Petersburg, din 2005, fetele lui Tadici şi Muşi înfruntă Rusia. “Zidul rusesc” poate fi dărîmat, româncele dovedind că au forţa de a învinge orice adversar, fie el chiar şi campioana mondiala en titre. “Nu ne vom opri aici, dorim să scriem istorie pentru handbalul românesc şi să cîştigăm titlul mondial pentru toţi românii”, a transmis, în numele fetelor, Gheorghe Tadici. După epuizantul meci contra Franţei, principala grijă a staff-ului nostru este de a le readuce la un bun tonus de competiţie pe “tricolore”, toată lumea fiind conştientă că Rusia poate fi învinsă doar prin dăruire dusă pînă la sacrificiu. “Nu le cerem să moară pe teren. Dimpotriva, le cerem să trăiască la intensitate maximă, să ofere tot ceea ce au mai bun în teren, pentru ele şi pentru echipă, iar răsplata va fi imensă: titlul mondial! Avem forţa să facem acest pas şi toate fetele sînt hotărîte să depăşească performanţa de la Sankt Petersburg”, a punctat, la rîndul său, Dumitru Muşi. Vineri, în ultima zi liberă, înaintea asaltului final, fetele au rămas în hotel, pentru odihnă şi recuperare, chiar dacă tentaţia de a vedea Parisul de la ultimul nivel al Tour Eiffel a fost mare. “Vom avea timp şi pentru turism! Deocamdată, să rămînem concentrate şi să pregătim cît mai bine meciul cu Rusia. Este şansa noastră şi vrem să profităm de ea”, au spus jucătoarele, în randul cărora, din fericire, confruntarea cu Franţa nu a adus nicio accidentare.

Programul partidelor - sîmbătă, ora 16.00: ROMÂNIA - Rusia; ora 18.30: Norvegia - Germania; duminică, ora 15.00: finala mică; ora 17.30: finala mare.

Româncele urcă în clasamente

După disputarea sferturilor de finală, româncele au început să apară în zonele înalte ale clasamentelor acestui mondial. Astfel, Ionela Gâlca-Stanca are mari şanse să fie desemnată cea mai valoroasă jucătoare a întrecerii pe postul său, cel de pivot, ea urcînd pe locul patru şi în ierarhia celor mai bune pasatoare, cu 26 de pase de gol, fiind pe şase în clasamentul cumulativ goluri-pase (67, cu 41 goluri şi 26 pase). În clasamentul celor mai eficiente jucătoare, extrema Ramona Maier a ajuns pe locul cinci, cu 50 de goluri marcate (procentaj: 63%). Valeria Beşe se află pe locul patru, cu 11 aruncări blocate, dar şi pe locul al treilea în ierarhia celor mai dure jucătoare, primind un cartonaş roşu (descalificare definitivă), 9 eliminări de cîte două minute şi şase cartonaşe galbene. În fine, în clasamentul portarilor, Luminiţa Dinu are un procentaj al intervenţiilor reuşite de 37%, fiind pe locul 12.