Vladimir Koev a câştigat Turul Ciclist al României

Sport 14 Iunie 2010 / 00:00 347 accesări

Constanţa a fost sâmbătă capitala ciclismului românesc, Turul Ciclist al României încheindu-se pentru a treia oară consecutiv în oraşul de la ţărmul mării. Ultima etapă, desfăşurată pe traseul Slobozia - Giurgeni - Hârşova - Constanţa a fost câştigată de germanul Henri Berger (CS Mazicon Bucureşti), urmat de italianul Rino Zampilli şi bulgarul Svetoslav Chanliev (ambii de la Hemus 1896). A 47-a ediţie a celei mai puternice întreceri cicliste din România a fost dominată însă cu autoritate de Vladimir Koev, care a concurat pentru echipa Hemus 1896 (Bulgaria). Ciclistul bulgar a cucerit tricoul galben pentru a doua oară în carieră, impunându-se în “Mica Buclă” şi în urmă cu şase ani. Locul secund în clasamentul final i-a revenit italianului Bruno Rizzi (Tuşnad Cycling Team Miercurea Ciuc), în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de grecul Ioannis Tamouridis (SP Tablewere). Tricoul albastru, pentru rutierul român cel mai bine clasat, a fost câştigat de Alexandru Ciocan (CS Dinamo Bucureşti), care a ocupat locul 11 în clasamentul general. Tricoul verde, pentru cel mai bun căţărător, i-a revenit italianului Bruno Rizzi, tricoul roşu, al celui mai bun sprinter, a fost câştigat de Piergiacomo Marcolina (Cycling Team Friuli), iar grecul Ioannis Tamouridis şi-a adjudecat tricoul alb, al celui mai combativ rutier. Festivitatea de premiere s-a desfăşurat în faţa Sălii Sporturilor, într-o atmosferă de sărbătoare, atât sportivii, cât şi oficialii şi reprezentanţii presei fiind premiaţi. „Pe plan local, ne-am străduit să asigurăm cele mai bune condiţii de desfăşurare pentru acest tur şi se pare că nu degeaba competiţia se încheie, pentru a treia oară consecutiv, la Constanţa. Am văzut foarte multă lume pe margine, de-a lungul traseului, cicliştii fiind întâmpinaţi cu aplauze. Sperăm ca lucrurile să meargă în acelaşi fel, pentru că dorim să-i convingem pe cât mai mulţi să facă mişcare şi să practice acest sport”, a spus Petrică Munteanu, membru în Comisia de Organizare şi reprezentantul Consiliului Judeţean Constanţa. „Mi-a plăcut traseul acestui tur, mai ales că a fost o cursă dificilă. Vreau să mulţumesc preşedintelului CJC Constanţa, Nicuşor Constantinescu, pentru sprijinul acordat organizării ultimei etape, prin acordarea celor 25.000 lei, care au însemnat găzduirea oficialilor, şi Poliţiei Rutiere Constanţa, pentru felul în care s-au achitat perfect de sarcini pe tot traseul”, a adăugat directorul DSJ, Elena Frîncu. „A fost un succes, mai ales că am reuşit să organizăm competiţii, în ciuda situaţiei financiare”, a spus secretarul general al Federaţiei Române de Ciclism şi Triatlon, Vasile Selejan.