Vocaţia ratării: România - Polonia 0:3

Campionatul European de volei feminin

Sport 27 Septembrie 2011 / 00:00 449 accesări

Având asigurată calificarea în play-off-ul de la Belgrad (Israel pierduse deja şi a treia partidă, 0:3 cu Cehia), româncele au abordat cu încredere relaxată partida de palmares cu Polonia. În primul set au condus permanent (8:5, 10:6, 16:15), cu polonezele în creştere de formă, însă la 20:24 fetele noastre au revenit extraordinar şi au avut minge de set la 25:24, dar serviciul vedetei Skowronska a salvat Polonia şi 0-1 (25:27)! Cu “constănţencele” Trică (libero) şi Butnaru intrate în setul doi, România nu s-a descurcat cu mult mai bine (5:8, 14:16, 18:25), randamentul preluării şi atacurilor câştigătoare fiind în continuă suferinţă. Setul trei a curs în aceeaşi direcţie poloneză, cu momente româneşti de orgoliu (4:8, 12:16 şi 22-20!) dar un deznodământ previzibil, după modelul finalului primului set, aidoma şi meciului cu Cehia, cu Skowronska imperial la ultimele trei servicii: 22:20,… 22:25 şi 0:3 cu Polonia. Urmează miercuri, în sala Pioneer (8.000 de locuri), meciul din play-off, de la Belgrad, cu Serbia, care a ales să piardă meciul cu Germania, scor 1:3, pentru a evita Italia, în semifinale.