Voleibalistele “tricolore” au debutat cu o victorie la Halle

Sport 16 Ianuarie 2008 / 00:00 501 accesări

Echipa femină de volei a României a debutat cu o victorie în turneul de la Halle (Germania), turneu contînd pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Beijing. Elevele lui Florin Grapă s-au impus cu 3-2 în faţa reprezentativei Croaţiei, o echipă socotită de către oficiali români ca fiind cea mai accesibilă adversară din Grupa A. “Tricolorele” au început bine întîlnirea, desprinzîndu-se la trei puncte pînă la primul time-out tehnic, 8-5, avantaj menţinut pînă aproape de jumătatea setului. Numeroasele greşeli de preluare din tabăra noastră au făcut însă ca adversarele să revină şi să preia conducerea, impunîndu-se cu 25-21 la capătul a 24 de minute de joc. Replica româncelor avea să fie una puternică în cel de-al doilea set, cînd Carmen Ţurlea şi compania au năucit apărarea croatelor, impunîndu-se cu un categoric 25-14! Relaxarea din cel de-al treilea act avea însă să le coste pe fetele noastre, care s-au văzut conduse în permanenţă, Croaţia reuşind să preia conducerea la seturi, 2-1, după ce s-a impus cu 25-22. Echipa noastră a reacţionat în cel de-al patrulea set, cînd fetele noastre s-au desprins şi la cinci puncte, 20-15. Adversarele s-au apropiat însă ameninţător pe final prin căpitanul Sanja Popovic, 21-20, şi chiar să egaleze, 23-23, însă experienţa lui Ţurlea avea să încheie setul în favoarea României, şi să împingă meciul în setul decisiv. Ultimul set al întîlnirii a fost controlat în permanenţă de formaţia noastră, iar diferenţa de la final a fost categorică: 15-5! O victorie extrem de importantă pentru voleibalistele noastre, care pentru a se califica în semifinale trebuie să mai cîştige un meci. Misiune deloc uşoară, ţinînd cont că astăzi şi mîine, de la ora 21.00, România va înfrunta cele mai puternice formaţii de la acest turneu, Serbia şi Rusia. Pentru România au jucat: Daniela Mincă - Nneka Onyejekwe (Claudia Cârstoiu), Alida Cioroianu-Marcovici, Iuliana Nucu, Elena Butnaru, Carmen Ţurlea şi libero: Nicoleta Manu. În primul meci al turneului, în Grupa B: Germania - Turcia 3-0.

Programul partidelor de azi - ora 16.00: Croaţia - Rusia (Grupa A); ora 18.30: Polonia - Germania (Grupa B); ora 21.00: România - Serbia (Grupa A). Partidele din cadrul turneului de calificare de la Halle sînt transmise în direct de TV Neptun.