Voleibalistele “tricolore” au ratat calificarea în semifinale la Halle

Sport 18 Ianuarie 2008 / 00:00 622 accesări

Aseară, la Halle, în ultimul joc din Grupa A a turneului de calificare la Jocurile Olimpice de la Beijing, reprezentativa feminină de volei a României a întîlnit puternica echipă a Rusiei. După ce în primele două zile ale turneului din Germania jucătoarele antrenate de Florin Grapă au susţinut două meciuri maraton, 3-2 cu Croaţia şi 2-3 cu Serbia, duelul cu campioana mondială en titre a fost unul în care “tricolorele” au demonstrat încă o dată că se pot bate de la egal la egal cu forţele voleiului. Rusia s-a impus în primele două seturi, cu 25-21 şi 26-24, dar voleibalistele noastre au condus în al doilea set cu 14-8 şi 20-18, însă adversarele au întors rezultatul în finalul setului. Parţialul al treilea a fost la discreţia echipei noastre, care şi-a adjudecat setul cu 25-21. Din păcate, România nu a putut menţine acelaşi ritm şi în ultimul set, pe care Rusia l-a cîştigat cu 25-14, obţinînd victoria cu 3-1. Pentru România au evoluat următoarele jucătoare: Daniela Mincă - Claudia Cârstoiu (Alina Albu, Elena Zaharia), Alida Cioroianu-Marcovici, Iuliana Nucu (Mihaela Herlea), Elena Butnaru, Carmen Ţurlea şi libero: Nicoleta Manu. În celelalte două jocuri disputate ieri s-au înregistrat rezultatele: Turcia - Olanda (Grupa B) 3-1 (16-25, 25-19, 27-25, 25-19) şi Serbia - Croaţia (Grupa A) 3-1 (23-25, 25-21, 25-18, 25-22). Programul partidelor de azi - ora 16.00: Turcia - Polonia (Grupa B); ora 18.30: Rusia - Serbia (Grupa A); ora 21.00: Germania - Olanda (Grupa B). Partidele din cadrul turneului de calificare de la Halle sînt transmise în direct de TV Neptun.