Voleibalistele tricolore, fără set câştigat în faţa Bulgariei

Sport 02 Iulie 2010 / 00:00 556 accesări

Naţionala de volei feminin a României nu a reuşit să spargă gheaţa în faţa reprezentativei Bulgariei şi rămâne fără niciun set câştigat, până acum, în faţa uneia dintre principalele favorite ale Grupei A. Elevele lui Darko Zakoc au cedat aseară, la Gabrovo, în prima întâlnire cu Bulgaria, scor 0:3 (21:25, 19:25, 17:25), din runda a patra a Ligii Europene. Tricolorele au punctat la imagine artistică în primele două seturi, nu şi pe tabela de marcaj, unde bulgăroaicele au fost mai eficiente. După un început mai timorat, româncele şi-au ameninţat adversarele spre finalul primului set, dar lipsa de constanţă în joc le-a privat pe tricolore de adjudecarea setului inaugural. Setul secund a fost unul mult mai echilibrat, dar finalul le-a aparţinut, din nou, gazdelor. Elevele lui Dragan Nesic au mai îndeplinit o simplă formalitate în ultimul set, când româncele au fost aproape inexistente în teren. Pentru România au evoluat: Neaga - Mureşan, Albu, Nneka, Martin, Trică şi Pristavu - libero; au mai jucat: Radu, Zaharia şi Stanciu. Astăzi, de la ora 19.00, este programată a doua întâlnire dintre România şi Bulgaria. Ieri, CEV a anunţat că turneul Final Four al Ligii Europene feminine va avea loc la Ankara (Turcia), pe 24 şi 25 iulie.