Voleibalistele tricolore, învinse în primul amical cu Bulgaria

Sport 04 Noiembrie 2011 / 00:00 481 accesări

Echipele naţionale de volei feminin ale României şi Bulgariei au susţinut ieri primul dintre cele două meciuri de verificare programate la Sofia, în Armeec Arena, o sală ultramodernă care a fost inaugurată în vara acestui an. Are 12.500 de locuri, iar în iulie 2012 va găzdui turneul final al Ligii Mondiale la volei masculin! Partida s-a jucat însă în sala mică de la Armeec Arena, sala de antrenament, şi a revenit echipei gazdă cu scorul de 3:1 (24:26, 25:21, 25:21, 25:22). România a început foarte bine partida şi a condus cu 6:0, 11:3, 13:7 şi 19:13. Gazdele au recuperat până la 22:22, au salvat o minge de set la 24:23, însă tricolorele au reuşit să câştige setul. Formaţia bulgară s-a revanşat în setul al doilea, pe care l-a controlat de la un capăt la altul. Echipa antrenată de Darko Zakoc şi Constantin Alexe a început bine setul următor, a condus cu 5:1, dar a fost ajunsă din urmă la primul time-out tehnic, 7:8, iar bulgăroaicele nu au mai cedat conducerea până la final. Ultimul set a fost echilibrat, cele două formaţii au alternat la conducere, însă pe final tot gazdele s-au concentrat mai bine şi au câştigat meciul cu 3:1.

Au evoluat pentru România: Neaga - Mureşan, Albu, Nneka, Nemţanu, Zaharia şi Ispas - libero (au mai jucat: Trică, Sobo şi Miclea-Grigoruţă). Cele două echipe se pregătesc pentru apropiatele turnee de precalificare la Jocurile Olimpice din 2012, programate săptămâna viitoare. România va juca la Kaliningrad (Rusia), iar Bulgaria la Baku (Azerbaidjan), în perioada 9-13 noiembrie. Al doilea meci amical dintre Bulgaria şi România va avea loc astăzi, de la ora 15.00.