Voleibaliştii români au învins Belgia

Sport 22 Noiembrie 2007 / 00:00 504 accesări

Aseară, în noua sală din Complexul Olimpic de la Izvorani, echipele naţionale de volei masculin ale României şi Belgiei au susţinut primul dintre cele trei jocuri de verificare programate săptămîna aceasta. Voleibaliştii “tricolori” au început foarte bine partida şi au cîştigat primul set cu scorul de 25-22. Oaspeţii, clasaţi pe locul 10 la ultima ediţie a Campionatului European, şi-au arătat valoarea în seturile următoare, adjudecate cu 25-14 şi 25-19. Formaţia antrenată de Giani Creţu a strîns rîndurile şi a reuşit o victorie de prestigiu, cu scorul de 3-2, după 25-23 şi 15-10 în ultimele două seturi. „A fost un meci util pentru ambele formaţii. Apreciez ca bun jocul echipei noastre, care s-a dăruit pe teren şi a cîştigat pe merit”, a declarat managerul echipei noastre, Mihai Marin. România a început meciul în formula: Ilieş - Lică, Stancu, Birău, Olteanu, Pereu şi libero Feher. Din setul al treilea, Andrieş a jucat în locul lui Sergiu Ilieş, celalalte schimbări efectuate de Giani Creţu fiind tactice: Gontariu în locul lui Andrieş, la blocaj, şi Florin Voinea în locul lui Olteanu. România şi Belgia vor mai disputa alte două jocuri de verificare astăzi şi mîine, tot la Izvorani, de la ora 17.30.