Voleibaliştii români au pierdut şi în faţa grecilor

Sport 01 Decembrie 2007 / 00:00 573 accesări

Naţionala de volei masculin a României nu şi-a putut depăşi condiţia de out-sider în turneul de precalificare la Jocurile Olimpice de la Beijing, cedînd vineri seară şi în faţa Greciei, cu scorul de 3-1, după 94 de minute de joc. „Tricolorii” au început din nou foarte bine, la fel ca în partida cu Olanda, dar, spre deosebire de acel meci, au reuşit să-şi adjudece primul set, cu 25-21. În următoarele două însă, deşi au mers la cap cu grecii, românii au pierdut pe final în faţa unor adversari mai experimentaţi, cu 25-22 şi 25-21. Ultimul parţial n-a avut istoric, 25-15, iar Grecia s-a calificat în semifinalele turneului alături de Olanda, autoare a două victorii în grupă, ambele cu 3-0. În penultimul act, sîmbătă, Italia va întîlni Grecia, iar Olanda va juca împotriva învingătoarei disputei de aseară dintre Croaţia şi Muntengru. Cîştigătoarea finalei de duminică se va califica pentru turneul preolimpic din Turcia.