Voleibaliştii români şi germani şi-au împărţit victoriile

Liga Europeană la volei masculin

Sport 08 Iunie 2009 / 00:00 609 accesări

Naţionala României a debutat cu dreptul în ediţia 2009 a Ligii Europene la volei masculin, cîştigînd cu 3-2 sîmbătă, însă Germania s-a revanşat a doua zi, impunîndu-se cu 3-1. Cum şi în cealaltă dispută a grupei, Grecia - Belgia, fiecare echipă a cîştigat cîte un meci, după prima etapă este egalitate aproape perfectă în clasament!

Sîmbătă, în primul meci, tricolorii s-au impus cu scorul de 3-2 (25-15, 22-25, 25-27, 25-18, 19-17), după aproape două ore şi jumătate de joc. După ce au defilat în primul set, jucătorii antrenaţi de Stelian Moculescu conduceau cu 16-12 la al doilea time-out tehnic şi păreau capabili să se impună în trei seturi. Nemţii însă nu au depus armele, au cîştigat cinci puncte la rînd şi apoi au cîştigat setul, egalînd situaţia pe tabelă. Oaspeţii au recuperat apoi de la 12-8 pentru România, adjudecîndu-şi setul al treilea în prelungiri. Ai noştri nu s-au mai lăsat egalaţi în actul următor şi au împins meciul în tie-break. Setul decisiv a ţinut cu sufletul la gură puţinii spectatori din Sala Sporturilor! Suspansul a durat 18 minute, România fructificînd a treia minge de meci de care a beneficiat, după ce salvase două oportunităţi ale adversarilor de a încheia partida.

Oaspeţii s-au revanşat duminică, scor 3-1 (22-25, 25-19, 19-25, 23-25), la capătul unui meci care a durat două ore. România (cu Lică şi Laza titulari, în locul lui Gontariu şi Stancu) a avut multe momente de joc bun, dar a şi comis destule erori, la unii jucători simţindu-se probabil şi oboseala turneului de la Varzim, de săptămîna trecută. „Germania a venit la Constanţa cu o echipă tînără, căreia nu îi plăcea să piardă de două ori aici. Duminică au dorit probabil mai mult victoria decît ai noştri. Oricum, trebuie să ne obişnuim că n-o să cîştigăm toate meciurile! Cîteodată e mai bine să şi pierzi, că din înfrîngeri înveţi mai mult decît din victorii. Per ansamblu, sînt mulţumit de prestaţia băieţilor, mai puţin de greşelile comise prea uşor în două seturi duminică, erori care au dus la pierderea meciului”, a declarat selecţionerul României, Stelian Moculescu. În etapa următoare a competiţiei, tricolorii vor juca în deplasare cu Grecia, pe 13 şi 14 iunie, urmînd să întîlnească apoi Belgia (acasă pe 20 şi 21 iunie, apoi în deplasare, pe 27 şi 28 iunie), Grecia (acasă, 4 şi 5 iulie) şi Germania (în deplasare, 11 şi 12 iulie).

Au evoluat - România (antrenor Stelian Moculescu): Dascălu - Gontariu, Began, Stancu, Voinea, Olteanu (cpt.) şi Feher - libero (au mai jucat: Lică, Ciortea, Laza şi Ghimeş); Germania (antrenor Raul Lozano): P. Steuerwald - Westphal, Bohme, Gunthor, Schwarz (cpt.), Bakumowski şi Tille - libero (au mai jucat: Rieke, Krause, Pompe, Grozer şi Fischer). Au arbitrat: Ognian Tankişev (Bulgaria) şi Alim Batyuk (Ucraina).

Rezultatele din prima etapă a Ligii Europene - Grupa A: Spania - Marea Britanie 3-0 şi 3-1; Turcia - Croaţia 3-0 şi 3-1; Grupa B: ROMÂNIA - Germania 3-2 şi 1-3; Grecia - Belgia 1-3 şi 3-2; Grupa C: Slovacia - Portugalia 3-0 şi 3-0; Austria - Belarus 3-1 şi 2-3.